Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Koncert inauguracyjny festiwalu, fot. Paweł Stelmach
Powrót

Actus Humanus Resurrectio | Gdańsk | 12–16 kwietnia

Actus Humanus Resurrectio to jedyna w Polsce okazja usłyszenia w jednym miejscu i czasie tylu światowych gwiazd wykonawstwa historycznego, wywodzących się z różnych pokoleń, szkół i tradycji wykonawczych. NInA jest współorganizatorem festiwalu.

W jakiej kondycji znajduje się pod koniec drugiej dekady XXI wieku europejskie i polskie wykonawstwo historyczne? Jaki repertuar dawnych wieków jest dziś dla nas ważny? Jak brzmią nieśmiertelne arcydzieła w najnowszym ujęciu wybitnych artystów? Co i dlaczego przywracane jest – często po setkach lat zapomnienia – współczesnemu życiu muzycznemu? Co mówią nam o nas samych arcydzieła pasyjne i wielkanocne średniowiecza, renesansu, baroku? Festiwal Actus Humanus Resurrectio jest próbą odpowiedzi na te pytania.

Wśród tegorocznych gwiazd znaleźli się m.in. William Christie, René Jacobs, Rinaldo Alessandrini, Ottavio Dantone i Björn Schmelzer z zespołami, a także plejada wykonawców polskich, m.in. Marcin Świątkiewicz, Adam Strug, Michał Gondko, Agnieszka Budzińska-Bennett. W ich wykonaniu usłyszymy m.in. arcydzieła baroku, w tym Pasję wg św. Mateusza Johanna Sebastiana Bacha, oratorium La Resurrezione George’a Friderica Handla, program Chants joyeux du temps de Pâques złożony z utworów Marca-Antoine’a Charpentiera, fragmenty Nieszporów Maryjnych Claudia Monteverdiego, a także mało znane Lamentacje Carolusa Luythona i Pedra Ruimonte, Żołtarz Jezusów Władysława z Gielniowa, średniowieczne lamenty, Polonezy Johanna Gottlieba Goldberga, gdańską i królewiecką muzykę lutniową.

Jak mówi Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny imprezy:

 

,,
Najwybitniejsi przedstawiciele wykonawstwa historycznego i polskie gwiazdy muzyki dawnej. Dziesięć koncertów z arcydziełami muzyki od średniowiecza po późny barok, które wprowadzą nas w czas zadumy Wielkiego Tygodnia i radości Wielkanocy. Pierwsza wiosenna odsłona gdańskiego festiwalu Actus Humanus będzie wyjątkowym wydarzeniem, na którym po prostu trzeba być.
,,

 

Zobacz program festiwalu

Zobacz plan transmisji w radiowej Dwójce

 

Zobacz również