Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Dwutygodnik wydał książkę

Dwutygodnik, wydawany w sieci przez NInA, poszerza działalność o edycję książek. Własnie ukazał się zbiór tekstów Alka Tarkowskiego i Mirosława Filiciaka Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty. Książka powstała we współpracy z wydawnictwem Słowo/obraz terytoria.

Zbiór felietonów Alka Tarkowskiego i Mirosława Filiciaka to przystępny i wciągający przewodnik po nowej rzeczywistości, w której real miesza się z wirtualem, cyfrowe splata się z analogowym, a twórcy muszą na nowo ułożyć się z odbiorcami. Teksty, publikowane w latach 2009-2013 w Dwutygodniku, składają się nie tylko na opis przemian związanych z nowymi technologiami, ale i na pozytywny projekt wykorzystania tych technologii do budowania bardziej otwartej i zróżnicowanej kultury życia codziennego.

To pierwsza publikacja z serii wydawniczej poświęconej współczesnej kulturze i jej pograniczom. Jako kolejne w serii ukażą się książki stałych współpracowników Dwutygodnika, Iwony Kurz i Macieja Sieńczyka.

Edwin Bendyk tak skomentował książkę:

,,
Pisane na gorąco mini-eseje to słownik na nowe czasy - doskonale dokumentują zachodzące w kulturze współczesnej zmiany, których konsekwencji ciągle nie znamy. Autorzy bez łzawego sentymentalizmu za starym światem i nadmiernej euforii wobec przyszłości pomagają zrozumieć ten złożony i burzliwy proces.
,,

Z kolei Wojciech Orliński napisał: 

,,
Przyszłość nie jest już taka jak kiedyś - powiedział Robert Graves i to widać także po tekstach Filiciaka i Tarkowskiego. W 2006 przyszłość kultury wyglądała różowo. Internet miał nam dać wolność, równość, braterstwo, powszechny dostęp do kultury i erupcję kreatywności. Zamiast tego dostaliśmy korporacyjne monopole i filmy o przebieraniu psa za pająka. Czytając te teksty, uroniłem łezkę nostalgii za utraconym cyberoptymizmem.
,,

 

okładka książki
fot. Malwina Toczek

 

Zobacz również