Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Film o Wydziale Wiedzy o Teatrze | Zobacz w Ninatece

9 maja do Ninateki trafi dokument „WoT”, opowiadający o 40 latach historii Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Dzień wcześniej film będzie można obejrzeć podczas pokazu w Instytucie Teatralnym.

W filmie Ewy Hevelke i Michała Januszańca dzieje świetności wydziału, a także późniejszych kłopotów, które WoT przeżywał w zderzeniu z nową, odmienioną po 1989 roku rzeczywistością, zostają rekonstruowane z opowieści najlepiej poinformowanych: wydziałowych absolwentów. Wśród bohaterów znaleźli się najwybitniejsi historycy, krytycy oraz kuratorzy teatralni, znani reżyserzy, popularni dziennikarze, politycy. W tle: cztery dekady z dziejów najnowszych polskiej sceny, od połowy lat 70. aż do współczesności.

8 maja o 19.00 zapraszamy na pokaz filmu do Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Pokazowi towarzyszyć będzie dyskusja poświęcona prof. Zbigniewowi Raszewskiemu – na kilka miesięcy przed 25. rocznicą jego śmierci. W dyskusji udział wezmą Jolanta Kowalska, Piotr Mitzner i Tomasz Kubikowski. Nazajutrz po pokazie w IT film zostanie bezpłatnie udostępniony w Ninatece.

O Wydziale Wiedzy o Teatrze

Wydział Wiedzy o Teatrze powstał w 1975 roku z inicjatywy dwóch postaci absolutnie nietuzinkowych: Jerzego Koeniga i ówczesnego rektora warszawskiej PWST Tadeusza Łomnickiego. Pomysł był prosty, a zarazem przełomowy: chodziło to, by ludzi, którzy będą w przyszłości pisać i mówić o teatrze, kształcić w tym samym miejscu, w którym uczy się teatralnych artystów. Tak, by teoria mogła spotkać się z praktyką. Udało się to – i dużo więcej. WoT na lata stał się wzorcem transdyscyplinarnego modelu edukacji, punktem odniesienia dla podejmowanych znacznie później inicjatyw w rodzaju Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych czy Artes Liberales. Dawał wiedzę szczegółową (o teatrze uczyli tu m.in. Zbigniew Raszewski, Marta Fik, Zbigniew Wilski, Jerzy Timoszewicz, Andrzej Wanat), ale i szerokie kompetencje ogólnohumanistyczne (w kadrze wydziału znaleźli się wybitni filozofowie, historycy, literaturoznawcy, historycy sztuki).

Zobacz również