Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. materiały FINA
Powrót

FINA lab | Program edukacji medialnej

Laboratoria medialne FINA realizowane są w formie bezpłatnych warsztatów adresowanych do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz ze szkół średnich. Uczniowie w trakcie laboratoriów będą mieli okazję pracować na unikatowych archiwach cyfrowych związanych z wybitnymi twórcami z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz przetwarzać zdigitalizowane fragmenty filmowe i materiały okołofilmowe.

W FINA lab mogą wziąć udział zorganizowane grupy uczniów. Zajęcia dostosowane są każdorazowo do wieku i zainteresowań młodzieży. Spotkania prowadzone są przez doświadczone edukatorki i odbywają się w środy w godz. 10:30 do 12:30 w siedzibie FINA, przy ul Wałbrzyskiej 3/5 w sali Wielka Gra.

Program FINA 

04.03.2020 | Kult ciała - festiwal piękna. Jak, wykorzystując narzędzia cyfrowe, można manipulować obrazem

Podczas zajęć uczestnicy, dowiedzą się jak prężnie rozwijało się kino w XX-leciu międzywojennym. Zobaczymy fragmenty filmu Olimpiada z 1936 r. w reż. Leni Riefenstahl. Porozmawiamy o dynamicznych ujęciach, ale również o sposobach pokazywania sportowców w sposób celowy, podkreślający piękno ich ciał. Następnie uczestnicy stworzą prace plastyczne lub cyfrowe na bazie zdjęć sportowców ze zbiorów Fototeki.

11.03.2020 | Kocham kino – warsztat projektowania plakatów filmowych

Zajęcia rozpoczną się przybliżeniem historii kina XX-lecia międzywojennego oraz wspólnym oglądaniem fragmentów filmów. Następnie uczestnicy poznają podstawowe zasady projektowania i na podstawie materiałów archiwalnych stworzą plakat do wybranego filmu.

18.03.2020 | Nie tylko Art Deco: prezentacja, która wciąga

Podczas zajęć uczestnicy poznają  historie, a także dzieła artystek i artystów związanych ze sztukami wizualnymi polskiego międzywojnia. Zadaniem będzie stworzenie w aplikacji webowej multimedialnej, angażującej prezentacji o dorobku lub losach wybranej postaci. Spotkanie zakończy wspólny pokaz powstałych prac i dyskusja o ich mocnych stronach.

25.03.2020 | Akcja film! Tworzenie zwiastunów filmowych

Podczas zajęć uczestnicy poznają sylwetki globtroterów dwudziestolecia międzywojennego oraz trasy ich podróży. Wykorzystując fotografie archiwalne i narzędzie Knight Lab, uczestnicy stworzą cyfrowe mapy ich podróży.

01.04.2020 | Celebryci i celebrytki dwudziestolecia: memy, gify i animacja poklatkowa

Co Jan Kiepura, Halina Konopacka, Pola Negri i Józef Piłsudski mają ze sobą wspólnego? Między innymi na ich punkcie szaleli Polacy w dwudziestoleciu międzywojennym. Podczas zajęć uczestnicy przyjrzą się biografiom kilku słynnych osób w ujęciu popkulturowym. Następnie, na podstawie materiałów archiwalnych, stworzą memy i gify inspirowane wizerunkiem lub historiami z życia poznanych osób.

08.04.2020 | Jak i po co utrwalamy rzeczywistość? O budowaniu wizerunku w mediach społecznościowych.

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z historią fotografii i filmu, a także dowiedzą się, do czego dziś wykorzystywane są te media. Porozmawiają o kreowaniu wizerunku i budowaniu  informacji  w  mediach  społecznościowych  oraz  zastanowią  się na tym czy obraz zastąpił słowo. Dodatkowo poznają przepisy regulujące prawo do ochrony wizerunku. Wykorzystując przykładowe fotografie archiwalne z XX-lecia międzywojennego, zbudują przykładowe instastories opowiadające o „pięknym życiu” w XX-leciu międzywojennym wybranego bohatera.

15.04.2020 | Kult ciała - festiwal piękna. Jak wykorzystując narzędzia cyfrowe można manipulować obrazem.

Podczas zajęć uczestnicy, dowiedzą się jak prężnie rozwijało się kino w XX-leciu międzywojennym. Zobaczymy fragmenty filmu Olimpiada z 1936 r. w reż. Leni Riefenstahl. Porozmawiamy o dynamicznych ujęciach, ale również o sposobach pokazywania sportowców w sposób celowy, podkreślający piękno ich ciał. Następnie uczestnicy stworzą prace plastyczne lub cyfrowe na bazie zdjęć sportowców ze zbiorów Fototeki.

22.04.2020 | Kocham kino – warsztat projektowania plakatów filmowych

Zajęcia rozpoczną się przybliżeniem historii kina XX-lecia międzywojennego oraz wspólnym oglądaniem fragmentów filmów. Następnie uczestnicy poznają podstawowe zasady projektowania i na podstawie materiałów archiwalnych stworzą plakat do wybranego filmu.

29.04.2020 | Tworzenie interaktywnych map: Podróżnicy i globtroterzy dwudziestolecia.

Podczas zajęć uczestnicy poznają sylwetki globtroterów dwudziestolecia międzywojennego oraz trasy ich podróży. Wykorzystując fotografie archiwalne i narzędzie Knight Lab, uczestnicy stworzą cyfrowe mapy ich podróży.

Zasady uczestnictwa

Aby wziąć udział w programie FINA lab, nauczyciel lub reprezentant instytucji powinien zgłosić swoich uczniów poprzez formularz, akceptując regulamin i wybierając termin.

Kontakt 

W razie pytań prosimy o kontakt z Grzegorzem Krause z Działu Badań i Rozwoju FINA: grzegorz.krause@fina.gov.pl, +48 22 380 49 87.

 

 

undefined

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Niepodległa na lata 2017-2022

 

Zobacz również