Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. materiały prasowe
Powrót

Premiera aplikacji opartej na powieści Jamesa Joyce'a

„First We Feel Then We Fall” jest przełożeniem na język audiowizualny tajemniczej powieści „Finneganów tren”. Premiera projektu, którego partnerem jest NInA, miała premierę na odbywającym się w czerwcu londyńskim sympozjum poświęconym irlandzkiemu pisarzowi.

„Finneganów tren to powieść, dla zrozumienia której wymyślono sieć” – pisał publicysta „The Guardian” Billy Mills. Tym tropem podążyli tłumaczka Katarzyna Bazarnik oraz artysta wizualny Jakub Wróblewski. Ich multimedialny utwór opiera się na takich samych zasadach jak powieść Joyce’a: jest wielopoziomowy, nielinearny, a u jego podstaw leży przekonanie o zapętleniu historii.

First We Feel Then We Fall jest pierwszym tego typu eksperymentem, który w pełni odzwierciedla audiowizualność tekstu literackiego, wykorzystując przy tym nowoczesne technologie cyfrowe. Jego współczesny, interaktywny i immersyjny charakter wykracza poza dotychczas przyjętą formę adaptacji powieści, dotykając analizy języka, jego brzmienia i kontekstów, które tworzy.

Projekt miał premierę w czerwcu podczas XXV International James Joyce Symposium w Londynie. Eksperymentalne dzieło można zobaczyć na stronie www.firstwefeelthenwefall.com.

Zobacz również