Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Kadr z materiału porównawczego zrekonstruowanego
Powrót

Nóż w wodzie | Rekonstrukcja

29 czerwca w warszawskim Kinie Kultura odbędzie się premiera zrekonstruowanej wersji Noża w wodzie, klasycznego dramatu psychologicznego Romana Polańskiego. Zobacz efekt!

55 lat temu fabularny debiut Romana Polańskiego zaskoczył wszystkich – precyzją scenariusza, dojrzałością warsztatu, umiejętnością inscenizacji i prowadzenia aktorów. Był pierwszy w twórczości Polańskiego film odwołujący się do konwencji thrillera i jednocześnie pierwszy skandal: niepokorny debiutant już w trakcie realizacji musiał stawić czoła nieprzychylnej prasie, a potem – oskarżeniu samego Władysława Gomułki o „kosmopolityzm i pozory głębi”. Jeden z kolaudantów kinowego debiutu Romana Polańskiego powiedział nawet o filmie:

,,
Opowieść, bez której świetnie można się obejść
,,

Polityczna nagonka, choć wygoniła Polańskiego z kraju, stała się jednocześnie znakomitą reklamą Noża w wodzie, który – licznie nagradzany, w tym pierwszą polską nominacją oscarową dla filmu nieanglojęzycznego – stał się dla reżysera przepustką do międzynarodowej kariery. I z dzisiejszej perspektywy to oczywiste: bez tej opowieści ani polskie, ani światowe kino nie mogłoby się obejść.

Film został zrekonstruowany w ramach Programu Wieloletniego Kultura+, którego jesteśmy operatorem. Poniżej można zobaczyć efekt pracy:

 

Noż w wodzie, materiał porównawczy

Zobacz również