Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Piotr Cieplak w programie „Kwestionariusz Kultury”
Powrót

Nagroda dla Piotra Cieplaka i dokument o Hübnerze

27 marca podczas gali w Teatrze Powszechnym Nagrodę im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru 2017” odebrał Piotr Cieplak – reżyser teatralny związany z Teatrem Narodowym. Uroczystości, która odbyła się w Międzynarodowym Dniu Teatru, towarzyszył premierowy pokaz koprodukowanego przez NInA dokumentu o Zygmuncie Hübnerze w reżyserii Edyty Wróblewskiej.

Dokument Zygmunt Hübner. Gra z rzeczywistością

Film Edyty Wróblewskiej, którego premiera towarzyszyła gali w Teatrze Powszechnym, to opowieść o patronie tej sceny – Zygmuncie Hübnerze, wybitnym aktorze, reżyserze i dyrektorze teatrów, który prowadził z autorytarną władzą grę o wolność twórczej wypowiedzi. Aktorzy rzucali dla niego pracę na innych scenach. Wajda, Jarocki i Swinarski czuli zaszczyt, że zaprasza ich do współpracy. Ci, którzy z nim pracowali na co dzień, mówili, że nigdy wcześniej, ani nigdy później nie doświadczyli takiej wolności twórczej. Co takiego miał w sobie ten człowiek, że władza, wraz z całym mechanizm autorytarnego państwa, pozwalała mu mówić własnym głosem i reżyserować sztuki, które piętnowały to, co się wtedy działo?

Film powstał z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. NInA jest jego koproducentem.

Nagroda dla Piotra Cieplaka

Piotr Cieplak karierę reżyserską rozpoczął w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu w 1989 roku. Był dyrektorem artystycznym Teatru Rozmaitości (1996–1998), współpracował z teatrami między innymi w Warszawie, Lublinie, Legnicy, Łodzi, Gdańsku, Gdyni i Opolu. Jest laureatem wielu nagród, między innymi Nagrody im. Konrada Swinarskiego za reżyserię spektaklu Słomkowy kapelusz Eugene’a Labiche’a w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz Nagrody Feliksa za Opowiadania dla dzieci wg Isaaka Singera w Teatrze Narodowym. Od 2014 współpracuje na stałe z Teatrem Narodowym w Warszawie w charakterze reżysera, jednocześnie współpracując z innymi scenami.

Charakterystyczny rys jego twórczości reżyserskiej to zderzanie klasyki ze współczesnością oraz ukazywanie żywotności mitów i baśni. Jak pisał Paweł Goźliński w „Notatniku Teatralnym”:

,,
Wyjątkowość teatru Cieplaka nie polega tylko na tym, że w epoce, w której tak trudno przywrócić scenę jej sakralnym korzeniom, uprawia on teatr prawdziwie religijny. [...] Piotra Cieplaka można by porównać, przy zachowaniu wszelkich proporcji, z Hugo Hofmannstahlem czy Paulem Claudelem, którzy usiłowali rekonstruować więzi z odrzuconą pochopnie tradycją średniowiecznego świata widowisk.
,,

Piotr Cieplak w Ninatece

Zobacz w Ninatece wywiad z Piotrem Cieplakiem z cyklu Kwestionariusz kultury oraz spektakl w jego reżyserii Albośmy to jacy, tacy. Przedstawienie zarejestrowane w 2007 roku przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne (obecnie NInA) jest kontynuacją dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

 

Albośmy to jacy, tacy | Piotr Cieplak

 

Zobacz również