Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne, fot. Robert Pałka
Powrót

„Pokot” nagrodzony na Berlinale

Koprodukowany przez NInA „Pokot” Agnieszki Holland otrzymał na Berlinale Srebrnego Niedźwiedzia – nagrodę Alfreda Bauera, przyznawaną filmom, które otwierają horyzonty sztuki filmowej. Statuetka jest przyznawana od 1987 roku, a jej laureatami byli między innymi Léos Carax, Park Chan-wook i Andrzej Wajda.

Film, będący adaptacją powieści Olgi Tokarczuk, opowiada historię emerytowanej inżynierki Janiny Duszejko, prowadzącej prywatne śledztwo w sprawie tajemniczych zabójstw myśliwych, którzy sami stali się zwierzyną łowną. W roli głównej zobaczymy Agnieszkę Mandat, a partnerują jej między innymi Borys Szyc, Tomasz Kot, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał i Andrzej Grabowski.

Przed rozpoczęciem zdjęć reżyserka mówiła:

,,
Ten film ma być prowokujący, czasem będziemy „jechać po bandzie”. Nie powinno być żadnego moralizatorstwa ani prostego morału. Nie chciałabym również, by przesłanie polityczne, które niewątpliwie w książce jest zawarte, było całkowicie oczywiste. Zawsze możemy myśleć, że to wszystko zrodziło się w głowie bohaterki, którą poraża alergia na światło… Widzę tę postać jako mieszankę filozofki Simone Weil, bohaterki książki Coetzee – Elizabeth Costello, Stanisławy Przybyszewskiej, Wariatki z Chaillot i wielu moich znajomych rówieśniczek, zwariowanych na punkcie ekologii, astrologii – wciąż młodzieńczych mimo nabytych lat i kilogramów, hodujących w sobie wspomnienie wiary w lepszy, sensowny świat.
,,

Złotego Niedźwiedzia otrzymał w tym roku węgierski film On Body and Soul (Testről és lélekről) w reżyserii Ildikó Enyedi. Udział w Konkursie Głównym tegorocznego Berlinale był już drugim w karierze Agnieszki Holland, która przewodniczy Radzie NInA. W 1981 roku uzyskała nominację za film Gorączka. 

67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbywał się w dniach 9–19 lutego 2017. Przewodniczącym jury był holenderski reżyser Paul Verhoeven. Pokot wejdzie do polskich kin 24 lutego 2017 roku.

Zobacz również