Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Za króla Krakusa” reż. Zenon Wasilewski 1947
Powrót

Przegląd arcydzieł polskiej animacji w USA i Kanadzie

Z okazji obchodów jubileuszu 70–lecia Polskiej Animacji, FINA wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej włącza się w szeroko zakrojoną akcję promocji polskich filmów animowanych w USA i w Kanadzie.

Pokazy  krótkometrażowych filmów animowanych i awangardowych odbędą się w dziewięciu filmotekach na terenie USA i Kanady w tym: Vancouver Cinematheque (Kanada), Nortwest Film Forum w Seattle (USA), Pacific Film Archives w Berkeley, Kalifornia (USA), Austin Film Society w Texasie (USA), Cleveland Cinematheque w Cleveland, Ohio (USA), Real ArtWays w Hartford, Connecticut (USA), Gene Siskel Film Center w Chicago (USA) i w Anthology Film Archives w Nowym Jorku (USA).

Podczas przeglądów zostanie zaprezentowanych 47 filmów ukazujących bogactwo polskiego świata animacji na przestrzeni ostatnich siedemdziesięciu lat.  Część pokazów odbywających się w archiwach filmowych odbędzie się z kopii 35mm.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny aktywnie uczestniczy w obchodach jubileuszu 70–lecia polskiej animacji. Tej niezwykle ważnej sztuce filmowej przyglądamy się od początków jej istnienia, wspieramy jej rozwój poprzez wydawnictwa, koprodukcje i portal Ninateka.pl.  

Pierwsze pokazy odbędą się 22 października w Cleveland Cinematheque.

Kolejne 29 października 2017 w Austin Film Society w Tekasie.

undefined

Zobacz również