Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Tadeusz Kubiak, Fototeka FINA
Powrót

Witold Sobociński nie żyje

Zmarł Witold Sobociński – jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych, wieloletni wykładowca łódzkiej PWSFTviT oraz muzyk jazzowy. Miał 89 lat.

Ręce do góry – pierwszy film pełnometrażowy, do którego zdjęcia robił Witold Sobociński, został zatrzymany przez cenzurę na kilkanaście lat. Gdy wreszcie ujrzał światło dzienne w 1981 roku, operator był już kluczową postacią polskiej kinematografii. Nie tylko wykładał jako profesor na łódzkiej Filmówce, ale miał na koncie pracę przy takich dziełach jak Wesele Andrzeja Wajdy, Sanatorium pod Klepsydrą Wojciecha Jerzego Hasa czy Śmierć prezydenta Jerzego Kawalerowicza. Inny wybitny operator, Jerzy Wójcik, zwracał uwagę na jego niezwykłe wyczucie rytmu, które Sobociński wykształcił, grając przez lata w kultowym jazzowym zespole Melomani. W programie Notacje Sobociński mówił o sobie: „Ja jestem rozśmieszaczem na planie, ciągle sypię z rękawa dowcipami, ale jak trzeba, wszystkim pomagam”.

Witold Sobociński | Notacje

Zobacz również