Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA

Biesy | Niezrealizowane filmy Wajdy

Reżyser pragnął przenieść święcący triumfy spektakl na telewizyjne ekrany. To, co udało się w przypadku „Wesela”, tym razem okazało się niemożliwe ze względu na polityczny wymiar powieści Dostojewskiego.

Reusing, remixing and recycling | Nowa publikacja FINA

Przeczytaj anglojęzyczną publikację na temat ponownego wykorzystania materiałów filmowych i audiowizualnych. Jest ona owocem konferencji poświęconej temu, jak instytucje kultury i ich odbiorcy mogą wykorzystywać istniejące zbiory audiowizualne i filmowe w czasach gwałtownego rozwoju technologii cyfrowych i Internetu.

Armelle | Niezrealizowane filmy Wajdy

Być może dlatego, że Andrzej Wajda krytycznie oceniał swój film Niewinni czarodzieje, w 1969 roku zachwycił się pomysłem Ireneusza Iredyńskiego pt. „Armelle”, który pozwalał mu myśleć o nowym filmie będącym także nowym głosem reżysera o młodzieży i jej dylematach.

Bramy raju | Niezrealizowane filmy Wajdy

W kolejnej odsłonie cyklu o niezrealizowanych projektach Andrzeja Wajdy w zbiorach FINA – „Bramy raju”. Scenariusz filmu powstał w 1963 roku, a jego historia jest kolejnym przykładem ścisłych wzajemnych wpływów literatury i filmu.

Korczak (1982) | Niezrealizowane filmy Wajdy

Niedawno obchodziliśmy kolejną rocznicę powstania w getcie warszawskim, a w naszym cyklu o niezrealizowanych filmach Andrzeja Wajdy prezentujemy scenariusz filmu "Korczak" datowanego na rok 1982, którego autorem był John Briley.