Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA

Ludzie z... | Niezrealizowane filmy Wajdy

Scenariusz „Ludzie z…” powstał w roku 1993 i stanowi bezpośrednie nawiązanie do losów bohaterów „Człowieka z marmuru” oraz „Człowieka z żelaza”. Akcja rozgrywa się współcześnie i dotyczy niezwykle wtedy aktualnego tematu lustracji. Autorem scenariusza jest Maciej Ślesicki, reżyserem filmu miał być Andrzej Wajda.

Sierpniowe dni, sierpniowe noce | Niezrealizowane filmy Wajdy

Scenariusz Janusza Głowackiego i Michała Mońko powstał w listopadzie 1980 roku jako artystyczna relacja ze strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Sam Głowacki, obecny wtedy w Stoczni, wspomina okoliczności powstania tego tekstu tak: „Tuż przed końcem strajku przez Stocznię przemknął Andrzej Wajda, jeszcze wtedy nikt go nie tytułował «postsowieckim agentem wpływu» i sam słyszałem, jak jakiś stoczniowiec powiedział: «Niech pan nakręci człowieka z żelaza!». A Wajda powiedział «Janusz wszystko notuj, patrz, zapamiętaj!». A że spotkałem dziennikarza z «Kultury», Michała Mońko, który był od początku, żeśmy raz – dwa tak zwaną nowelkę filmową napisali.”

Po przerwie | Niezrealizowane filmy Wajdy

W połowie lat 80. Andrzej Wajda podjął próbę odniesienia się do kondycji polskiego społeczeństwa po stanie wojennym, a zarazem powrotu do wątku Solidarności. Sięgnął w tym celu po scenariusz „Po przerwie” pióra Włodzimierza Boleckiego. Planowany film nie miał być kolejną częścią cyklu po „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza”, jednak tematycznie oraz ideowo mógł stać się dopełnieniem tych dzieł.

Stachura | Niezrealizowane filmy Wajdy

Dokładnie 40 lat temu Edward Stachura - pisarz, poeta, wędrowiec, niespokojny duch - odebrał sobie życie. Pięć lat po tym wydarzeniu Andrzej Wajda rozpoczął przygotowania do stworzenia filmu o Stedzie, opierając się przede wszystkim na pozostawionych przez niego tekstach.

Dzień oczyszczenia | Niezrealizowane filmy Wajdy

Istnieją w artystycznej biografii Andrzeja Wajdy takie niezrealizowane projekty, o których reżyser mówił po latach: „Bóg mnie strzegł, że tego nie zrobiłem”. I choć „Dzień oczyszczenia” ma wciągającą fabułę i ciekawe są okoliczności zabiegów o realizację tego scenariusza, wydaje się, że dziś dyskredytująca dla filmu byłaby zawarta w nim próba heroizacji partyzantki radzieckiej.