Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
mat. promocyjne
Powrót

Poszerzona rzeczywistość miasta

Zobacz miasto i jego mieszkańców sprzed kilku stuleci, posłuchaj dźwięków charakterystycznych dla różnych ulic i budynków, zagraj w grę miejską lub po prostu przejdź się wybraną ścieżką historyczno-kulturową. Weź smartfona lub tablet i ruszaj w miasto.

Były już papierowe przewodniki zachęcające do aktywnego włączenia się w eksplorację miasta. Z czasem powstały przewodniki multimedialne oraz aplikacje wykorzystujące QR kody, dzięki którym łatwo i szybko można znaleźć informację o danych obiekcie lub wskazówki praktyczne.

„Rzeczywistość poszerzona” – zjawisko do tej pory wykorzystywane m.in. w świecie gier komputerowych obecnie kreuje nowe sposoby doświadczania historii.

W wielu miastach na świecie takie aplikacje funkcjonują od kilku lat. W Polsce kolejne, większe i mniejsze miasta, tworzą swoje lub dostosowują istniejące narzędzia do lokalnych warunków, własnych pomysłów, funkcji jakie mają pełnić. Cel jest jeden: aktywne włączenie zwiedzającego lub przechodnia w historię, kulturę i pokazanie możliwości jakie daje eksplorowanie przestrzeni miejskiej. Lublin, Łódź, Wrocław, Warszawa, Bytom… Oto kilka przykładów.

Lublin 2.0

Ciekawa i złożona z wielu elementów aplikacja powstała w ramach projektu Lublin 2.0 . Sześć szlaków tematycznych do wyboru, według których można poruszać się po mieście  zawiera od kilku do kilkunastu punktów. Oprócz przewodnika dostępne są również cztery makiety obrazujące rozwój terytorialny i architekturę Lublina w wiekach: XIV, XVI, XVIII oraz w latach 30-tych XX wieku. Do każdej makiety przygotowano modele 3D nieistniejących już obiektów architektonicznych oraz wizualizacje zbiorów archeologicznych pochodzących z wykopalisk prowadzonych na terenie miasta. Oryginalnym elementem projektu jest mapa dźwięków – konkretnego obiektu, jego wnętrza albo otoczenia, ulicy, czy też całej dzielnicy. Na mapie znalazły się dźwięki popularnych i często odwiedzanych przez Lublinian miejsc: Placu Litewskiego, dworca PKP i PKS, Zalewu Zemborzyckiego. Ważnym elementem było zarejestrowanie dźwięków, które niebawem mogą zniknąć, jak np. odgłosy towarzyszące pracy w warsztatach rzemieślniczych.

Odkoduj Łódź

Jeśli znajdziesz się w Łodzi możesz spacerować i zwiedzać miasto z aplikacją Odkoduj Łódź. Jest to połączenie przewodnika turystycznego i mobilnej informacji turystycznej. Autorzy aplikacji zamieścili przy opisach najważniejszych zabytków miasta specjalne fotokody połączone z określoną treścią – tekstem, zdjęciem, filmem, czy dźwiękiem. Pobranie odpowiedniej aplikacji umożliwia skanowanie kodów bezpośrednio z budynków za pomocą telefonu komórkowego i jego kamery. 

Kontynuacją będzie przygotowywana aktualnie aplikacja turystyczna w postaci gier miejskich, których fabuły osadzone są zarówno w scenerii łódzkich imperiów fabrycznych z przełomu XIX i XX wieku, jak również w teraźniejszości oraz przyszłości. Przestrzenie tworzyć będą trójwymiarowe modele obiektów z Festiwalu Łódź Design, planowane projekty EC1, Nowego Dworca Fabrycznego, ale też nieistniejące już zabytki. Gracze będą mogli rozwijać cechy osobowe, gromadzić majątek, zbierać potrzebne przedmioty i dokumenty.

Warszawa jest moja

W Warszawie od kilku dni można patrzeć na miasto z nowej perspektywy – Warszawa jest moja to interaktywny przewodnik, gra miejska i zbiór archiwalnych zdjęć, które pokazują miejsca związane z Januszem Korczakiem. Użytkownicy mają do wyboru dwie trasy – każda to 12 kilometrów spaceru. Pierwsza prowadzi po miejscach związanych z dzieciństwem Korczaka i jego działalnością pedagogiczną, druga dotyczy przestrzeni i obiektów związanych z jego losami podczas wojny. Łącznie obie trasy zawierają prawie 50 punktów, z których każdy zawiera szczegółowy opis, cytaty oraz stare zdjęcia. W telefonie widoczne są dwa obrazy – aktualny, widziany przez kamerę w telefonie oraz historyczny – wygenerowany przez aplikację. Można też skorzystać z funkcji gry miejskiej, odpowiadając na pytania quizu i uaktywniając nowe, początkowo niedostępne punkty trasy.

W Warszawie dostępna jest również aplikacja przenosząca do czasów Powstania Warszawskiego. Wystarczy skierować kamerę na dane miejsce, aby przenieść się o 68 lat wstecz i uzyskać szczegółowe informacje prezentujące konkretne miejsce w kontekście historii Powstania. Aplikacja zawiera obecnie 73 miejsca, wśród nich znajdują się między innymi budynki Prudentialu, PAST-y, czy wejście do kanału przy pl. Krasińskich.

Podobnie działa aplikacja stworzona do zwiedzania Bytomia – po skierowaniu telefonu na dany obiekt, zobaczymy jak miasto wyglądało kilkadziesiąt lat temu.

Wszystkie opisane aplikacje są dostępne za darmo.

Zobacz również