Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

100 minut na sto lat. Jubileuszowe wydanie „Innego świata”

Z okazji setnych urodzin Danuty Szaflarskiej Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zrobił prezent wielbicielom damy polskiego kina – reedycję dokumentu „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej. Pierwsza wersja filmu trwała 97 minut, co symbolicznie nawiązywało do wieku bohaterki. Nowa jubileuszowa wersja „Innego świata” została zaktualizowana o trzy minuty. DVD z filmem trafi do sprzedaży 19 lutego br.
Wydanie DVD „Innego świata”
Wydanie DVD „Innego świata”

Wzbogacona wersja dokumentu zostanie premierowo pokazana w ramach  przeglądu filmów z udziałem Danuty Szaflarskiej w TR Warszawa w dniu 21 lutego.

to filmowa historia o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji, z których słynie Danuta Szaflarska - „Zakazanych piosenek”, „Skarbu”, „Pożegnania z Marią” czy „Pora umierać”, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka.

„Inny świat” wyreżyserowała Dorota Kędzierzawska. Autorem zdjęć jest Arthur Reinhart, muzykę skomponował Włodek Pawlik. Wydawcą filmu jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

Film w wydaniu DVD zawiera napisy w pięciu wersjach językowych: angielskiej, francuskiej, rosyjskiej, polskiej i niemieckiej. Do płyty dołączona jest książeczka z tekstami o Danucie Szaflarskiej i zdjęciami pochodzącymi z archiwum Danuty Szaflarskiej, a także ze zbiorów Studia Filmowego KADR i Filmoteki Narodowej. Wszystkie teksty w książeczce dostępne są w wersji polskiej i angielskiej. 

Płyta z filmem trafii do regularnej sprzedaży 19 lutego. Będzie dostępna m.in. w sklepie internetowym Narodowego Instytutu Audiowizualnego.