Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Bezpłatny pokaz Mowy ptaków i spotkanie z aktorami

15 października FINA Wałbrzyska 3/5 zaprasza na bezpłatny pokaz najnowszego filmu Xawerego Żuławskiego. Po projekcji odbędzie się spotkanie z aktorami – Sebastianem Fabijańskim, Jaśminą Polak, Sebastianem Pawlakiem i Martą Żmudą-Trzebiatowską.

Mowa ptaków to film Xawerego Żuławskiego nakręcony na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego. Ten bardzo prosty opis zawiera właściwie wszystkie najważniejsze tropy przybliżające charakter tego dzieła: dialog dwóch twórców, spotkanie pokoleń, film o tworzeniu filmów, hołd i pożegnalny list do ojca. Ponadto Mowa ptaków jest również zrealizowaną z anarchistyczną energią, właściwie eksperymentalną, opowieścią o grupie odrzuconych, wyalienowanych bohaterów, których splecione historie wybrzmiewają jako potężny wielogłos.

W filmie zobaczymy prawdziwą plejadę gwiazd, między innymi Sebastiana Fabijańskiego, Andrzeja Chyrę, Borysa Szyca, Martę Żmudę-Trzebiatowską i wcielającego się w filmowe alter ego Andrzeja Żuławskiego Daniela Olbrychskiego. Muzykę skomponował Andrzej Korzyński, za zdjęcia odpowiada Andrzej Jaroszewicz – z oboma twórcami współpracował zmarły przed trzema laty ojciec reżysera. Mowa ptaków jest dzięki temu wspaniałym hołdem dla jednego z najbardziej niepokornych twórców w historii polskiego kina i niezwykłym komentarzem na temat wykluczenia i mechanizmów działania współczesnego społeczeństwa.

Pokaz odbędzie się 15 października o g. 19:00 w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. Spotkanie po projekcji poprowadzi dziennikarka filmowa Kaja Klimek.

Od kilku lat polskie kino przeżywa odrodzenie. Powstaje wiele znakomitych filmów, które zdobywają rozgłos w kraju i za granicą, a także trofea w Cannes czy Berlinie. W cyklu Nowe polskie kino prezentowane są takie właśnie produkcje.

Do końca 2019 roku zaplanowane są jeszcze trzy pokazy. W listopadzie będą to dwa kobiece debiuty. 12 listopada FINA zaprasza na film Nic nie ginie w Kaliny Alabrudzińskiej. Spotkanie z reżyserką poprowadzi Krzysztof Kwiatkowski. Natomiast 26 listopada pokazany zostanie Żelazny most Moniki Jordan-Młodzianowskiej, z którą po projekcji porozmawia Kaja Klimek. Ostatnim filmem w ramach cyklu (17 grudnia) będzie Via Carpatia Klary Kochańskiej i Kaspera Bajona, o którym opowie odtwórca głównej roli, Piotr Borowski.