Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Dekada kultury audiowizualnej – NInA podsumowuje 12 lat działalności

Prace wideo, premierowe utwory muzyczne, animacje, filmy i performanse ponad 20 artystów i badaczy złożą się na multimedialny esej podsumowujący ostatnią dekadę w kulturze, który zostanie premierowo zaprezentowany w piątek, 24 lutego w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W programie także koncert Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej z udziałem m.in. Kasi Nosowskiej, Wojciecha Waglewskiego i Gaby Kulki oraz premiera książki Dwutygodnik.com „Efekt ekranu”. Całość będzie można śledzić online na nina.gov.pl i ninateka.pl. Wieczór zakończy otwarte dla publiczności silent disco.

Multimedialny esej podsumowujący ostatnią dekadę w kulturze

„Finał NInA. Dekada kultury audiowizualnej” to wydarzenie będące okazją do przyjrzenia się prawie 12-letniej działalności Narodowego Instytutu Audiowizualnego i do namysłu nad współczesnością i przemianami w kulturze audiowizualnej ostatniej dekady,  które odbędzie się w piątek, 24 lutego na kilka dni przed zaplanowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego połączeniem NInA z Filmoteką Narodową.  

W programie znajdzie się premiera eseju multimedialnego, w którym weźmie udział 20 osobowości polskiej kultury:  Wojciech Blecharz, Andrzej Chyra, Maciej Grzybowski, Agnieszka Holland, Aneta Kopacz, Paweł Łoziński, Barbara Kinga Majewska, Marcin Masecki, Magda Mosiewicz, Paweł Mykietyn, Aleksander Nowak, Jurek Owsiak, Małgorzata Sarbak, Małgorzata Szczęśniak, Małgorzata Szumowska, Paweł Szymański, Alek Tarkowski, Mariusz „Wilk” Wilczyński i Wojciech Waglewski.Każdy z nich w wybranej przez siebie krótkiej formie przedstawi swoje spojrzenie na ostatnią dekadę w kulturze. Na esej złożą się więc osobiste wypowiedzi, prace wideo, premierowe utwory muzyczne, performanse, animowane gify i inne formy.

Wieczór poprzedzi odczytanie, napisanego specjalnie na tę okazję tekstu prof. Zygmunta Baumana.

Esej rozpocznie się o godzinie 18.00. Będzie go można na żywo śledzić w portalach NInA: ninateka.pl oraz nina.gov.pl. Wszystkie tworzące go wypowiedzi zostaną opublikowane po wydarzeniu w postaci specjalnej zakładki na stronie nina.gov.pl. Znajdą się w niej dodatkowe materiały, między innymi przesłany specjalnie na tę okazję tekst medioznawcy  Lva Manovicha, który był gościem pierwszej edycji organizowanego przez NInA Festiwalu NInA Wersja Beta „Cyfrowe opowieści” w 2015 roku.

Więcej: http://nina.gov.pl/wydarzenia/esej-multimedialny-fina%C5%82-nina/  

 

Koncert Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowa i Gości

Nieobliczalni muzycy orbitujący wokół wytwórni Lado ABC, czyli Warszawska Orkiestra Rozrywkowa i ich znamienici goście: Kasia Nosowska, Wojciech Waglewski, Barbara Wrońska, Gaba Kulka, Kuba Ziołek i tegoroczny laureat Paszportu Polityki – Wacław Zimpel, zagrają 24 lutego o godzinie 20.30 w siedzibie Instytutu.

Orkiestra to nieformalna i często ewoluująca grupa artystów. Występowała m.in. na OFF Festivalu wykonując album „Song Reader” Becka, a także w siedzibie NInA, przypominając tematy muzyczne z popularnych polskich seriali. Wśród fascynacji WOR od samego początku znajdowała się muzyka brazylijska: bossa nova, samba czy nowofalowa tropicália, która zabrzmi także tego wieczoru. WOR wystąpi w składzie:  Zofia Moruś – flet, Tomasz Duda – flet i saksofon, Miłosz Pękala – wibrafon, Piotr Zabrodzki – pianino i organy, Bartosz Weber – gitara, Bartłomiej Tyciński – gitara siedmiostrunowa, Piotr Domagalski – bas i Macio Moretti – perkusja.

Koncert będzie transmitowany na stronach nina.gov.pl oraz ninateka.pl.

Wstęp

Na esej i koncert obowiązują zaproszenia. Wydarzenie będzie można śledzić na żywo na stronach nina.gov.pl oraz ninateka.pl

Więcej: http://nina.gov.pl/wydarzenia/warszawska-orkiestra-rozrywkowa-i-go%C5%9Bcie-fina%C5%82-nina/

 

Silent disco

Na zakończenie finałowego wieczoru w NInA na jednej scenie spotkają się trzy kolektywy didżejskie: Tyciński/Weber, Karara/Zambon i NOS. Bartosz i Bartłomiej (Silent) CockTail Party rozkołyszą w rytm brazylijskiej samby, przywołają klasyczne bossa-novy i zmysłowe rumby. Wywodzący się z kolektywu The Very Polish Cut Outs Zambon (Maciej Zambon) i Karara (Jaromir Kamiński) przypomną niegdyś zakurzone, a teraz wracające do łask klasyki polskiej muzyki w odświeżonych wersjach. A na koniec swoje muzyczne fascynacje zaprezentuje i parkiet weźmie we władanie NOS, czyli Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska.

Silent disco rozpocznie się o godzinie 22.00. Wstęp wolny.

Impreza odbywa się z wykorzystaniem słuchawek do silent disco (300 sztuk). Do ich wypożyczenia niezbędny będzie dowód tożsamości ze zdjęciem.

Więcej http://nina.gov.pl/wydarzenia/silent-disco-fina%C5%82-nina/

 

„Efekt ekranu” - kultura cyfrowa w tekstach  

NInA przez ostatnich dwanaście lat współtworzył kulturę cyfrową w Polsce, promował najciekawsze zjawiska i poddawał je krytycznej refleksji. Podsumowaniem działań oraz zjawisk z tego obszaru będzie książka Dwytygodnik.com, „Efekt ekranu”, która 24 lutego będzie miała swoją premierę. Publikacja składa się z tekstów poświęconych najnowszej kulturze cyfrowej – zarówno zupełnie nowych, powstałych na potrzeby publikacji i tych, które ukazywały się już na łamach magazynu.

O najważniejszych zjawiskach i przemianach w kulturze cyfrowej piszą tacy autorzy jak Aleksandra Przegalińska, Jakub Dymek, Olga Drenda, Marek Krajewski, Iwona Kurz. W książce można przeczytać o wirtualnej rzeczywistości, elektronicznej literaturze, zjawisku slow web; o starych technologiach, które się nie udały; o algorytmach, które piszą książki; o postinternecie, prywatności i sucharach. Darek Arest pisze o wpływie – lub jego braku – nowych technologii na kino; Karolina Plinta zastanawia się, czym jest interaktywność w dobie ciągłego usieciowienia, a Mirek Filiciak w tekście „Nisze na stosie” mówi o roli algorytmów w kształtowaniu dzisiejszego świata, nie tylko kultury. W specjalnym tekście zamówionym przez dyrektora NInA na zakończenie działalności NInA, profesor Zygmunt Bauman pisze o krainie pomiędzy erą utopii a epoką retrotopii, w której się aktualnie znajdujemy. W książce znajdą się także liczne rozmowy, m.in. z Lvem Manovichem, Casparem Sonnenem, Pawłem Janickim, z nowomediową grupą artystyczną panGenerator i Hubem Wydawniczym Rozdzielczość Chleba.

„Efekt ekranu” ilustrują rysunki Moniki Szydłowskiej, autorki bloga „Na emigracji”, a także stare „okładki” Dwutygodnik.com, które w latach 2009-2011 towarzyszyły każdemu numerowi pisma. Publikacja zawiera również infografikę przedstawiającą najważniejsze momenty i zjawiska ostatnich dwunastu lat cyfrowej kultury oraz działań NInA i (wcześniej) Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego.  

Książka będzie dostępna od 24 lutego jako ebook do pobrania ze strony nina.gov.pl oraz Dwutygodnik.com.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu Finał NInA. Dekada kultury audiowizualnej na stronie: http://www.nina.gov.pl/projekty/final-nina

Przedstawiciele mediów, którzy są zainteresowani relacjonowaniem wydarzenia, proszeni są o kontakt z Biurem Prasowym NInA:

 

Kontakt dla mediów

Dorota Zajdel
specjalista ds. komunikacji
T. +48 22 380 49 76 M. 0723 510 077
E-mail: dorota.zajdel@nina.gov.pl
 
Agnieszka Wolak
rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Audiowizualnego
T. +48 22 380 49 75  M. 0503 099 013
E-mail: agnieszka.wolak@nina.gov.pl
www.nina.gov.pl