Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Damian Kramski
Powrót

Dwa dni z Trzaską rozpoczynają wakacyjny program NInA

Dwa dni z Mikołajem Trzaską rozpoczną letni cykl wydarzeń filmowo-muzycznych w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA). Już w najbliższy czwartek, 11 czerwca, pokaz filmu „Miłość” i spotkanie z bohaterem opowieści, wybitnym saksofonistą, Mikołajem Trzaską. Dzień później muzyk zagra koncert złożony z oryginalnych aranżacji do głośnych filmów. 25 czerwca NInA zaprasza na kolejny film z muzyką w tle „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu”, a przez całe lato na koncerty, pokazy teledysków i wiele innych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Już w czerwcu na gości NInA czekają projekcje w ramach przeglądu filmów o tematyce muzycznej pod hasłem „Wszystko jest muzyką”, koncerty znakomitych zespołów, a także noc z teledyskami. Bogaty program letnich wydarzeń w NInA zainaugurują dwa dni z Mikołajem Trzaską.

Znany saksofonista jest jednym z bohaterów pierwszego z cyklu filmów o muzyce i nie tylko. Dokument „Miłość” w reżyserii Filipa Dzierżawskiego to wciągająca historia tytułowego, legendarnego już zespołu, a także fascynująca opowieść o relacjach między charyzmatycznymi muzykami gdańskiej formacji. Biograficzna opowieść przeplatana jest ujęciami z prób, fragmentami utworów i wypowiedziami samych artystów, m.in. Leszka Możdżera, Tymona Tymańskiego i właśnie  Mikołaja Trzaski. Wybitny muzyk będzie gościem wieczornego spotkania po projekcji filmu, a następnego dnia zagra pierwszy z cyklu letnich koncertów w NInA. Repertuar wieczornego koncertu Mikołaj Trzaska solowypełnią aranżacje muzyczne do znanych i głośnych produkcji filmowych, takich jak: „Pod Mocnym Aniołem”, „Róża” czy „Przywódcy”.

Z kolei 25 czerwca w ramach przeglądu „Wszystko jest muzyką” będzie można obejrzeć „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu”. Pełnometrażowy dokument w reżyserii Bartosza Paducha to opowieść o formacji artystycznej lat 80., gdańskiej grupie TOTART, z której wywodzą się takie osobowości popkultury, jak Tymon Tymański, Paweł „Konjo” Konnak czy Dariusz „Brzóska” Brzóskiewicz. Film jest kroniką działalności grupy, pełną unikatowych materiałów archiwalnych, jak również próbą  odpowiedzi na pytanie o losy jej duchowego przywódcy – Zbigniewa Sajnóga.

W ramach letniego przeglądu widzowie będą mogli także obejrzeć m.in. „Sen o Warszawie” w reż. Krzysztofa Magowskiego czy „Disco Polo” Macieja Bochniaka. Szczegółowy plan projekcji jest dostępny na www.nina.gov.pl.

Czerwcowy program NInA dopełnia Noc z teledyskami, czyli przegląd nowych prac młodych polskich twórców. Zainauguruje go premiera dwóch teledysków wyprodukowanych na zamówienie NInA, w reżyserii Piotra Stasika, twórcy obsypanego nagrodami „Dziennika z podróży” i Zuzanny Solakiewicz, autorki nagradzanego w kraju i zagranicą filmu „15 stron świata” – dokumentów koprodukowanych przez Instytut.

Będzie to pretekst do tego, żeby pokazać ulubione teledyski zaproszonych twórców, zastanowić się nad tą formą przekazu  i bawić się do późnych godzin nocnych do ulubionych wideoklipów. Gośćmi wydarzenia będą: Zuzanna Solakiewicz, Piotr Stasik, Iwona Bielecka i Krzysztof Skonieczny.
 
 
11 czerwca, godz. 19.00
„Miłość”, reż. Filip Dzierżawski, 2013, po projekcji spotkanie z Mikołajem Trzaską

12 czerwca, godz. 21.00
Koncert Mikołaja Trzaski

25 czerwca, godz. 19.00
„Totart, czyli odzyskiwanie rozumu”, reż. Bartosz Paduch, 2013

26 czerwca, godz.  19.00
Noc z teledyskami
 
Wszystkie wydarzenia odbywają się w siedzibie NInA na ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Wstęp bezpłatny, wymagana jest rejestracja na stronie internetowej lub telefonicznie. Osoby bez wejściówek w miarę wolnych miejsc będą wpuszczane na pół godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.