Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Akademie fur Alte Musik Berlin na zeszłorocznej edycji Actus Humanus, fot. materiały prasowe
Powrót

Dziś rozpoczyna się 6. edycja Festiwalu Actus Humanus w Gdańsku!

Actus Humanus to wyjątkowy festiwal w wyjątkowym mieście. W najpiękniejszych historycznych przestrzeniach Gdańska prezentuje najwybitniejsze osiągnięcia muzyki dawnej i przyciąga światowej klasy artystów i tłumy publiczności. Tegoroczna, 6. edycja festiwalu, która potrwa od 5 do 11 grudnia, aż błyszczy od gwiazd! Współorganizatorem festiwalu już po raz kolejny jest Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), który na swoich portalach będzie transmitował wszystkie z 7 koncertów.

W tym roku siedem festiwalowych dni przyniesie szereg spektakularnych wydarzeń. W Gdańsku znów pojawią się wybitni muzycy ulubieńcy publiczności, ale też zadebiutują kolejni znakomici wykonawcy.

Festiwal już 5 grudnia zainauguruje znakomita formacja Al Ayre Español, prowadzona przez Eduarda Lópeza Banzo, która przedstawi bożonarodzeniowy repertuar zapomnianych mistrzów baroku hiszpańskiego. Kolejnego dnia (6 grudnia) Paul Agnew, wybitny śpiewak, znany z niezliczonych kreacji – od kantat Bacha z Gardinerem do zjawiskowej Platei, tytułowej roli w operze Rameau –zaśpiewa recital pieśni Johna Dowlanda. Artyście towarzyszyć będzie jeden z najsłynniejszych współczesnych wirtuozów lutni, zdobywca dwóch nagród Grammy – Paul O'Dette.

Następną festiwalową pozycją będą mantuańskie madrygały Claudia Monteverdiego – druga odsłona serii przygotowywanej przez fenomenalny zespół prowadzony przez Paula Agnew – Les Arts Florissants (7 grudnia).

8 grudnia muzykę z kodeksu z Le Puy-en-Velay – szczególnego źródła dla historii liturgii, pochodzącego z punktu wyjścia na drogę pielgrzymkową do Santiago de Compostela – zaśpiewają jej najważniejsi od dwóch dekad wykonawcy, Ensemble Gilles Binchois pod dyrekcją legendarnego Dominique Vellarda.

W Gdańsku pojawią się także: debiutująca na festiwalu słynna formacja La Rêveuse wraz z fenomenalną francusko-marokańską wokalistką Hasnaą Bennani (9 grudnia) oraz owacyjnie przyjmowana Akademie für Alte Musik Berlin z kompozycjami Beethovena oraz Mozarta – ojca i syna (10 grudnia).

Na finał 11 grudnia długo wyczekiwani muzycy Armonia Atenea pod kierownictwem George’a Petrou (również debiutant na Actus Humanus) oraz  gwiazda licznych płyt i teatrów operowych, która na festiwalu dała się poznać przed dwoma laty – Max Emanuel Cencic. W tym roku artyści będą zdobywać serca słuchaczy najbardziej wirtuozowską i wymagającą muzyką, jaka kiedykolwiek została napisana dla ludzkiego głosu – dziełami Johanna Adolpha Hassego. 

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) już od kilku lat współpracuje z festiwalem. W tym roku jako jego współorganizator zaprasza na internetowe transmisje audio wszystkich, aż 7, koncertów. Transmisji każdego z muzycznych wydarzeń będzie można posłuchać na portalach NInA: ninateka.pl oraz muzykotekaszkolna.pl.

 

Plan transmisji:

Poniedziałek, 5.12, godz. 20.00 – AL AYRE ESPAÑOL Wtorek, 6.12, godz. 20.00 – PAUL O`DETTE/PAUL AGNEW Środa, 7.12, godz. 20.00 – LES ARTS FLORISSANTS Czwartek, 8.12, godz. 20.00 ENSEMBLE GILLES BINCHOIS Piątek, 9.12, godz. 20.00 LA REVEUSE Sobota 10.12, godz. 20.00 AKAMUS Niedziela 11.12, godz. 20.00 ARMONIA ATENEA

Więcej na www.muzykotekaszkolna.pl oraz www.actushumanus.com