Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Film „Nowa Warszawa” w reżyserii Bartosza Konopki już 6 czerwca na www.ninateka.pl

Film „Nowa Warszawa” w reżyserii, nominowanego do Oscara, Bartosza Konopki już 6 czerwca będzie można zobaczyć w NINATECE (www.ninateka.pl). Dokument, inspirowany niemal już kultową płytą „Nowa Warszawa” Stanisławy Celińskiej, Bartka Wąsika i Royal String Quartet, miał swoją światową premierę podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Koproducentem filmu jest Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA).

 

 


Stanisława Celińska, wybitna aktorka, znana z filmów Andrzeja Wajdy czy spektakli teatralnych Krzysztofa Warlikowskiego, w 2012 roku wraz z muzykami Royal String Quartet nagrała płytę z nowymi aranżacjami znanych piosenek o Warszawie. W albumie znalazły się zupełnie nowe interpretacje utworów autorstwa m.in. Juliana Tuwima, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Czesława Niemena, Beaty Kozidrak czy Muńka Staszczyka. Album zachwycił zupełnie świeżo i inaczej brzmiącymi, powszechnie znanymi warszawskimi szlagierami w wykonaniu aktorki i muzyków.

Tak o Stanisławie Celińskiej i płycie „Nowa Warszawa” pisał w Dwutygodnik.com Tomasz Cyz:

Spojrzała (…) miastu w oczy wielokrotnie i chyba dość głęboko, wnikliwie. A jak opowiadała w niejednym przecież wywiadzie, życiu też spojrzała w oczy nieraz (i nieraz przez alkohol, papierosowy dym i łzy) – i to wszystko nosi w swoim głosie. Głosie, w którym jest melancholia (chroniąca przed rozpaczą), namiętność (będąca albo wstępem do, albo zastępstwem prawdziwej miłości), polifonia doświadczeń (a wśród nich na pewno wzruszenie, wściekłość, utrata czy ból), siła (bez niej nie byłoby tego, co od kilkunastu lat oglądamy na scenie w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego), wreszcie ciepło (do którego chciałoby się zbliżyć, bo nie parzy, tylko ogrzewa).

Ale ta płyta to nie tylko głos Stanisławy Celińskiej. To także małe i wielkie słowa o Warszawie (m.in. Wojciech Młynarski, Andrzej Włast, Agnieszka Osiecka, Konstanty Ildefons Gałczyński, Julian Tuwim, Muniek Staszczyk), i świetna muzyka (m.in. Szpilman, Niemen, Sojka, Matuszkiewicz, Karasiński) podana w genialnych – nie bójmy się tego słowa – aranżacjach Bartka Wąsika z udziałem Royal String Quartet (Izabella Szałaj-Zimak, Elwira Przybyłowska, Marek Czech, Michał Pepol).

Bartosz Konopka, autor nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”, po raz pierwszy w swojej karierze wyreżyserował film muzyczny. Realizując filmową „Nową Warszawę” inspirował się filmem „Heima” w reżyserii Deana DeBloisa, dokumentującym trasę koncertową zespołu Sigur Rós, który latem 2006 roku dał serię niezapowiedzianych wcześniej występów w swojej ojczystej Islandii. Muzycy grali niespodziewane koncerty w szkole, opuszczonym muzeum, barze, zacierając barierę sceny między wykonawcami a słuchaczami.

W filmie Konopki kameralne koncerty „Nowej Warszawy” odbywają się niezapowiedzianie w różnych punktach Warszawy wybranych wspólnie ze Stanisławą Celińską. W miejscach nieoczywistych, ale oddających charakter miasta. Kamera obserwuje muzyków przygotowujących się do występu, zbierających się gapiów, interakcję między artystami a przechodniami. W filmie usłyszeć można m.in. wykonanie przeboju T.Love „Warszawa”, szlagier „Bal na Gnojnej” i fragmenty niezwykłego występu Stanisławy Celińskiej, który odbył się na warszawskiej Pradze. „Nowa Warszawa” to również poruszające opowieści Stanisławy Celińskiej o życiu, aktorstwie i stolicy. Reżyser wykorzystał w filmie także materiały archiwalne, które ilustrują wspomnienia Celińskiej o „jej Warszawie” oraz oddają intymność utworów w interpretacjach artystki.

Reżyseria: Bartosz Konopka

Scenariusz: Bartosz Konopka

Zdjęcia: Jacek Podgórski

Dźwięk: Roman Rutyna

Montaż: Jędrek Dąbrowski

Koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) i Telewizja Polska SA

Rok produkcji: 2014

Czas trwania: 69 min.

Po światowej premierze, która odbyła się podczas tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego i premierze telewizyjnej (film prezentowany był w TVP2), „Nową Warszawę” będzie można zobaczyć w prowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) portaluninateka.pl już 6 czerwca od godz. 12:00