Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny na 44. FPFF w Gdyni

Koprodukcje FINA w Konkursie Głównym, cykl Skarby Kina Przedwojennego oraz szereg zajęć edukacyjnych przygotowanych przez Filmotekę Szkolną, znalazły się w programie 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Konkurs Główny 

W Konkursie Głównym Festiwalu znalazły się aż cztery filmy koprodukowane przez FINA: Dolina bogów Lecha Majewskiego, Legiony Dariusza Gajewskiego, Solid Gold Jacka Bromskiego i Żelazny most Moniki Jordan-Młodzianowskiej. Dodatkowo o Nagrodę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych walczyć będą Rykoszety Jakuba Radeja, również koprodukowane przez Filmoteką Narodową – Instytut Audiowizualny.

Skarby Kina Przedwojennego

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jako największa impreza poświęcona rodzimej kinematografii pielęgnuje pamięć o jej o początkach. Od pięciu lat, w partnerstwie z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Festiwal organizuje cykl Skarby Kina Przedwojennego, w ramach którego prezentowane są najstarsze polskie produkcje filmowe. Program tej pozakonkursowej sekcji otworzy Halka w reżyserii Konstantego Meglickiego z 1929 roku. Wśród tegorocznych „Skarbów” będzie można obejrzeć również: Ludzi Wisły (1938) w reżyserii Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego, film Dziewczyna szuka miłości (1937) Romualda Gantkowskiego oraz krótkometrażowy Dziś mamy bal 1932Jerzego Zarzyckiego i Tadeusza Kowalskiego. Program uzupełni prawdziwa perełka dla miłośników kina – kilkuminutowe oryginalne zwiastuny filmów: Dziewczyna szuka miłości, Będzie lepiej i Jadzia.

Filmoteka Szkolna

Na 44. FPFF nie może zabraknąć zajęć Filmoteki Szkolnej przygotowanych z myślą o nastoletnich uczestnikach festiwalu! W programie, znalazły się debaty wokół filmów, wykłady prowadzone przez cenionych filmoznawców, a także warsztaty przygotowujące do Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Olimpiada, podobnie jak w roku ubiegłym, została nominowana do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja filmowa! Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się podczas Festiwalu. Ponadto Jury Młodych, złożone z laureatów konkursu Skrytykuj!: Marty Matlak, Julii Palmowskiej i Macieja Kędziory, wyłoni najlepszy film Festiwalu. Jurorzy wręczą nagrodę dla zwycięskiej produkcji w trakcie Młodej Gali 44. FPFF.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku.