Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Carte Blanche, 2015
Powrót

Gwiazdy sceny i ekranu: Gajos, Janda, Chyra, Cielecka, Ogrodnik i Kijowska w Ninatece

Ninateka zaprasza na przegląd filmów z wybitnymi postaciami sceny i ekranu. Janusz Gajos, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Krystyna Janda, Magdalena Cielecka i Julia Kijowska – trzy pokolenia świetnych aktorów i aktorek oraz nietuzinkowe kreacje, które stworzyli – zarówno w filmie jak i w teatrze. Wśród tytułów zarówno starsze pozycje jak i nowsze polskie kino.

Na początek – Janusz Gajos i jedna z jego najważniejszych ról w wielokrotnie nagradzanej Ucieczce z kina „Wolność”. Ponadto film Kazimierza Kutza – Śmierć jak kromka chleba – poświęcony tragicznym wydarzeniom w kopalni „Wujek”, Pełnia Andrzeja Kondratiuka oraz spektakle Teatru Telewizji: Bigda idzie Andrzeja Wajdy, Rewizor Jerzego Stuhra i Opowieści Hollywoodu Kazimierza Kutza. Ta ostatnia, przełomowa dla kariery Gajosa sztuka, opowiada o emigracyjnych losach wybitnych niemieckich pisarzy, którzy po dojściu Hitlera do władzy opuścili Europę i spotkali się w amerykańskiej „fabryce snów”. „Po tym spektaklu zachwyt nad talentem Gajosa stał się powszechny” – mówił reżyser.

Andrzejowi Chyrze przyjrzymy się poprzez role: żyjącego w swoim świecie więźnia, tracącego wzrok charyzmatycznego nauczyciela oraz uwikłanego w intymny dramat księdza. Pokażemy Wszystko co kocham Jacka Borcucha, świetny film Konrada Niewolskiego Symetria, poruszający obraz Jacka Lusińskiego Carte blanche i W imię Małgorzaty Szumowskiej – film doceniony na wielu festiwalach, w tym w Gdyni i Berlinie, który podzielił polskich krytyków.

Wśród spektakli z udziałem Andrzeja Chyry znajdą się znane już użytkownikom Ninateki  Apollonia i Burza Krzysztofa Warlikowskiego, ale też publikowana u nas po raz pierwszy Kolekcja Marcina Wrony, czyli psychologiczna sztuka z podtekstem erotycznym.

Najmłodszy z aktorów, których role będziemy przypominać to Dawid Ogrodnik. Leszek Dawid zobaczył go w jednym ze spektakli i zaproponował mu rolę w Jesteś Bogiem, jednym z największych przebojów polskiego kina ostatnich lat. Dla Ogrodnika była to przepustka do kariery. Poza opowieścią o legendarnej Paktofonice pokażemy również świetny film Chce się żyć, w którym ogrodnik wciela się w postać chorego na porażenie mózgowe chłopca. Film Macieja Pieprzycy został doceniony przez jury kilkunastu festiwalów na całym świecie. Teatralne wcielenie aktora zobaczymy w spektaklu Skutki uboczne Leszka Dawida, gdzie zagrał obok m.in. Anny Radwan, Adama Ferencego i Krzysztofa Stroińskiego.

Zapraszamy w każdy piątek na www.ninateka.pl po kolejną porcję filmowej i teatralnej uczty.

Kalendarz przeglądu:

12 kwietnia – Janusz Gajos

19 kwietnia – Andrzej Chyra

26 kwietnia – Dawid Ogrodnik

10 maja – Krystyna Janda

17 maja – Magdalena Cielecka

24 maja – Julia Kijowska

www.ninateka.pl