Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

„Inny świat” - wspomnienia Danuty Szaflarskiej już na DVD

Od dziś film „Inny świat” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej dostępny jest na płytach DVD. To wzruszająca i pełna poczucia humoru opowieść wybitnej aktorki filmowej i teatralnej Danuty Szaflarskiej, która wprowadza widza w świat swoich wspomnień. Płyta ukazała się nakładem Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Premierowo wydanie DVD filmu znaleźć można w sklepie internetowym www.nina.gov.pl/sklep.

 

Film „Inny świat”, który od 10 maja br. można było oglądać w kinach studyjnych i lokalnych w całej Polsce, już dziś dostępny jest w sprzedaży na płytach DVD. To filmowa historia o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska - wybitna polska aktorka filmowa i teatralna jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji, z których słynie Danuta Szaflarska – „Zakazanych piosenek”, „Skarbu”, „Pożegnania z Marią” czy „Pora umierać”, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Przez symboliczne 97 minut filmu, które jest bezpośrednim nawiązaniem do wieku aktorki - Danuta Szaflarska w czasie powstawania filmu miała 97 lat - widzowie mają okazję zobaczyć świat widziany oczami tej wyjątkowej osobowości polskiej kultury.

Danuta Szaflarska jest niezwykłą artystką, która od lat czynnie uczestniczy w rozwoju polskiej sztuki teatralnej i filmowej. Aktorka jest aktywna zawodowo i bierze udział w wielu produkcjach zarówno teatralnych jak i filmowych, zapisując się w pamięci kolejnych pokoleń Polaków. Szaflarska znana jest ze swojej skromności i niechęci do osobistych wyznań. W filmie „Inny świat” zaprasza widza do wysłuchania opowieści o ocalającej roli śmiechu, etosie aktora, o czasach okupacji, ekstremalnych przeżyciach w czasie wojny, o wolności i odwadze.

Film w wydaniu DVD zawiera napisy w pięciu wersjach językowych: angielskiej, francuskiej, rosyjskiej, polskiej i niemieckiej. Do płyty dołączona jest książeczka z tekstami o Danucie Szaflarskiej i wyjątkowymi zdjęciami pochodzącymi z prywatnego archiwum Danuty Szaflarskiej, a także ze zbiorów Studia Filmowego KADR i Filmoteki Narodowej. Wszystkie teksty w książeczce dostępne są w wersji polskiej i angielskiej.

Film premierowo dostępny jest w sklepie internetowym www.nina.gov.pl/sklep oraz nawww.empik.com. Na przełomie 2013 i 2014 roku trafi również do regularnej sprzedaży w sklepach stacjonarnych w całej Polsce. 

Specjalna przedświąteczna cena płyty w sklepie internetowym www.nina.gov.pl/sklep to 35 zł.

W filmie występuje: Danuta Szaflarska
Scenariusz i reżyseria: Dorota Kędzierzawska
Zdjęcia: Arthur Reinhart
Muzyka: Włodek Pawlik
Montaż: Dorota Kędzierzawska, Arthur Reinhart
Producent: Arthur Reinhart
Produkcja: Narodowy Instytut Audiowizualny, TVP Kultura, Kid Film
Wydawca: Narodowy Instytut Audiowizualny