Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Jazz na peryferiach | Nowa odsłona cyklu koncertów FINA na ucho

Filmoteka Narodowa – Instytutu Audiowizualny jesienią zaprasza na koncerty orbitujące wokół jazzu i muzyki improwizowanej. W ramach cyklu FINA na ucho wystąpią zarówno uznani twórcy tej sceny, jak i artyści, którzy dopiero budują swoją markę. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Jesienny cykl poświęcony muzyce jazzowej i improwizowanej rozpoczniemy 28 września, koncertem międzynarodowego tria Details in the Air. Jego skład jest o tyle niecodzienny, że w stu procentach tworzą go artyści grający na instrumentach dętych: klarnetach i saksofonach. Tego dnia w FINA na jednej scenie wystąpią: żywa legenda chicagowskiej sceny – Ken Vandermark, kompozytor muzyki filmowej, współtwórca Miłości i niestrudzony improwizator – Mikołaj Trzaska oraz znany chociażby z zespołów Kwartludium, Bastarda i Polonka Michał Górczyński. Details in the Air mają na koncie jeden album – Open Containers ukazało się w 2018 roku nakładem Kilogram Records.


10 października
zagra RGG – trio będące ostatnim zespołem, z którym grał Tomasz Stańko. Pianista Łukasz Ojdana, kontrabasista Maciej Garbowski oraz perkusista Krzysztof Gradziuk mają też na swoim koncie nagrania z tuzami brytyjskiej sceny improwizowanej: Evanem Parkerem i Trevorem Wattsem. Na swoich albumach RGG prezentuje również bardziej klasyczne, jazzowe oblicze. Na wydanej w tym roku płycie Memento znajdziemy zarówno autorskie kompozycje, jak i interpretacje m.in. Ornette’a Colemana i Henryka Mikołaja Góreckiego.


Muzykiem, które zagra w FINA Wałbrzyska 3/5 6 listopada będzie pianista  Kamil Piotrowicz. Kompozytorsprawnie porusza się pomiędzy gatunkami, sięgając po rozwiązania bliższe muzyce współczesnej, tematy rodem z muzyki ludowej czy barwy syntezatora. W jego gęstych utworach pomysł goni pomysł, a zrealizować je wszystkie pomaga plejada uznanych instrumentalistów: Emil Miszk (trąbka), Kuba Więcek (saksofon altowy), Piotr Chęcki (saksofon tenorowy i barytonowy), Krzysztof Szmańda (perkusja) i Andrzej Święs (kontrabas). Zespół zaprezentuje kompozycje z nominowanej do Fryderyka płyty Product Placement.

Kolejny koncert odbędzie się już w styczniu 2020 roku – będzie to występ Polmuzu. Punktem wyjścia dla powstania zespołu były archiwalne nagrania wielkopolskich utworów ludowych. Michał Fetler podjął się opracowania ich nowoczesnych interpretacji, łącząc siły z instrumentalistami o odmiennych doświadczeniach muzycznych i wrażliwości. Tym sposobem skład zespołu zasilili kompozytor, twórca elektroakustyki – Rafał Zapała; poruszający się na styku jazzu i muzyki ludowej kontrabasista Ksawery Wójciński oraz perkusista o bardzo bogatym portfolio Rafał Igiel.