Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Już dzisiaj pierwsza transmisja koncertów Festiwalu Actus Humanus na ninateka.pl

Czterech koncertów w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Actus Humanus będzie można na żywo posłuchać online na ninateka.pl, czyli w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego, współorganizatora wydarzenia. Pierwsza transmisja już dzisiaj o godz. 20.00, Fabio Biondi wystąpi z zespołem Europa Galante.


Festiwal Actus Humanus w Gdańsku (9-15 grudnia), w tym roku współorganizowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), już po raz trzeci prezentuje kompozycje korespondujące z okresem Bożego Narodzenia jak również najważniejsze arcydzieła muzyki dawnej w interpretacji czołowych reprezentantów wykonawstwa historycznego z całego świata. 

Aż czterech koncertów tegorocznej edycji wydarzenia będzie można na żywo posłuchać online w portalu NInA na ninateka.pl, a także na internetowych stronach Festiwalu i Programu II Polskiego Radia, jak również na antenie Radiowej Dwójki. 

Już dzisiaj wieczorem o godz. 20.00, jako pierwszy transmitowany będzie występ charyzmatycznego Fabia Biondiego z jego niezrównanym zespołem wirtuozów Europa Galante, którzy przedstawią jeden ze swych najnowszych projektów „La Foresta Incantata” - muzykę wybitnego skrzypka baroku - Francesca Geminianiego. 

W środę, 11 grudnia (godz. 20.00) publiczności zgromadzonej przy odbiornikach zaprezentowany zostanie koncert renesansowych i barokowych kolęd w ujęciu flamandzkich specjalistów od polifonii renesansu - Huelgas Ensemble pod dyrekcją Paula van Nevela, zaś w piątek 13 grudnia chorał rzymski w interpretacji Ensemble Organum pod wodzą Marcela Pérèsa (godz. 20.00). 

Za zakończenie Festiwalu, jego fajerwerkowy finał - recital arii i duetów Vivaldiego w fenomenalnych interpretacjach najważniejszych operowych diw włoskich - Sonii Priny oraz Roberty Invernizzi, którym towarzyszyć będzie, występująca po raz pierwszy w Polsce, formacja Il Complesso Barocco pod wodzą Alana Curtisa. Koncert do posłuchania między innymi na ninateka.pl 15 grudnia od godziny 20.00. 

Festiwal Actus Humanus, jako pierwszy festiwal muzyki klasycznej, uruchomił też specjalną, polsko-angielską aplikację, stworzoną na urządzenia mobilne środowiska i-OSi Androida, która jest przewodnikiem po festiwalowych wydarzeniach i świecie muzyki dawnej.

Współorganizatorami festiwalu są krakowska agencja event-factory, Miasto Gdańsk oraz Polskie Radio Program 2 i Narodowy Instytut Audiowizualny. 

------------- 

Muzyka jest jednym z głównych obszarów działalności programowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w ramach której od początku swojego istnienia, już jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne (PWA), jest organizatorem wyjątkowych wydarzeń muzycznych, współtworzy i rejestruje ważne koncerty. Stale popularyzuje i upowszechnia wiedzę o muzyce, przede wszystkim polskiej muzyce współczesnej i awangardowej oraz jej twórcach. NInA prowadzi ponadto stałą działalność wydawniczą, rejestrując cenne zjawiska polskiej kultury muzycznej. Jest wydawcą wielu unikatowych na rynku serii przedstawiających najnowszą twórczość polskich kompozytorów czy reżyserów operowych. Instytut podejmuje stałą programową współpracę z uznanymi festiwalami muzycznymi, dotąd współpracował m.in. z Sacrum Profanum, Misteria Paschalia, Warszawska Jesień, Ogrody Muzyczne, Unsound Festival, OFF Festival czy Open’er Festival. Wspiera produkcje audiowizualne popularyzujące muzykę współczesną, prowadzi serwis edukacyjny Muzykoteka Szkolna (muzykotekaszkolna.pl), stale informuje i komentuje polskie życie muzyczne w opiniotwórczym magazynie kulturalnym Dwutygodnik.com. W stale poszerzanym o nowe treści portalu NINATEKA udostępnia niezwykle wartościowe materiały dotyczące polskiej kultury muzycznej. NInA pod adresem www.trzejkompozytorzy.pl udostępnił również wyjątkową muzyczną kolekcję online poświęconą Witoldowi Lutosławskiemu, Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu 
i Krzysztofowi Pendereckiemu, zawierającą niemal wszystkie utwory twórców do słuchania bezpłatnie w całości oraz bogaty zestaw materiałów i informacji dotyczących ich życia i twórczości. 

Więcej na: 
www.nina.gov.pl 
www.ninateka.pl 

Kontakt dla Mediów:
Agnieszka Wolak
rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Audiowizualnego,
T. +48 22 380 49 75 M. +48 503 099 013
E-mail: agnieszka.wolak@nina.gov.pl
www.nina.gov.pl