Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Kwadrofonik i Adam Strug na jedynym koncercie w Poznaniu

30 marca w Poznaniu odbędzie się wyjątkowy koncert, na którym zagrają zespół Kwadrofonik i Adam Strug. Laureaci Paszportów Polityki i śpiewak specjalizujący się m.in. w tradycyjnych pieśniach polskich wykonają inspirowane muzyką żałobną dzieło „Requiem ludowe”. Koncert odbędzie się w kościele Ojców Jezuitów.

fot. Leszek Zych

30 marca to termin, który powinni zapamiętać wszyscy miłośnicy muzyki – nie tylko współczesnej. Tego dnia na jednej scenie spotka się czterech wybitnych instrumentalistów i jeden niezwykły śpiewak. Zespół Kwadrofonik oraz Adam Strug w scenerii kościoła Ojców Jezuitów wykonają „Requiem ludowe” – inspirowaną tradycyjną muzyką żałobną opowieść o odchodzeniu. To ich jedyny koncert w Poznaniu.

„Requiem ludowe” to pierwszy wspólny projekt muzyków. Spotkanie mistrzów aranżacji muzyki współczesnej i tradycyjnej ze śpiewakiem specjalizującym się w pieśni kurpiowskiej i barokowej zaowocowało dziełem jedynym w swoim rodzaju: „Requiem ludowe to misterium przechodzenia – barw, brzmień, głosu, życia, człowieka. Pogodne pożegnanie ze światem miesza się tu ze skargą i protestem, a teksty oparte głównie na Śpiewniku pelplińskim przetykane są melodią pogrzebową wybijającą kolejne godziny. Zespół delikatnie towarzyszy śpiewakowi na dwóch fortepianach i dwóch perkusjach, a najważniejsze momenty podkreślą przedmioty i dźwięki konkretne jakby z innego świata” – mówi Jan Topolski, redaktor naczelny serwisu Muzykoteka.pl.

Kwadrofonik to kwartet powstały z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego. Tworzą go Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo) oraz Magdalena Kordylasińska iMiłosz Pękała (Hob-beats Duo). Swoją karierę zaczęli od inspiracji muzyką ludową, ale zajmują się również muzyką współczesną oraz aranżacją utworów klasycznych. Zespół ma na koncie wiele nagród, m.in. „Gwarancję Kultury” kanału TVP Kultura oraz Paszport Polityki w kategorii Muzyka Poważna. Ich koncert w cyklu „Młodzi polscy instrumentaliści” jest w całości dostępny w portalu NINATEKA pod adresem: http://ninateka.pl/film/mlodzi-polscy-instrumentalisci-kwadrofonik

Adam Strug jest uznanym pieśniarzem, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, tekściarzem oraz instrumentalistą. Zbiera i popularyzuje tradycyjne pieśni ludowe przekazywane jedynie w tradycji ustnej.  W 2012 wydał pierwszą solowa płytę pt. „Adieu”. W 2014 wraz ze Stanisławem Soyką wydał album z muzyką inspirowaną poezją Bolesława Leśmiana.

Już wkrótce – od 7 kwietnia, dostępny będzie także album zespołu Kwadrofonik i Adama Struga„Requiem ludowe“. Narodowy Instytut Audiowizualny jest koproducentem płyty.

Koncert odbędzie się 30 marca o godz. 20:00 w Kościele Ojców Jezuitów w Poznaniu na ul. Szewskiej 18. Wstęp wolny. Więcej informacji na na nina.gov.pl.

W dniu koncertu, o godz. 12.00 w Poznańskiej Estradzie odbędzie się spotkanie z twórcami otwarte dla dziennikarzy i publiczności.

Organizatorzy: Narodowy Instytut Audiowizualny, Polskie Radio, Estrada Poznańska. Partner:  Kościół Ojców Jezuitów w Poznaniu.