Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
"Zaślepiona", fot. Nick Wall
Powrót

„Młodzi zdolni” – w NInA rusza nowy cykl projekcji filmowych

Jan Komasa, Magnus von Horn, Katarzyna Klimkiewicz i Łukasz Grzegorzek należą do najzdolniejszych reżyserów po trzydziestce, którzy wyraźnie zaznaczyli swoją obecność w polskim i europejskim kinie. Ich twórczości będzie można się przyjrzeć w startującym w styczniu w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) cyklu pokazów filmowych „Młodzi zdolni”. Przed każdym seansem odbędzie się spotkanie z bohaterem wieczoru.

Co łączy bohaterów nowego przeglądu? Dziennikarka popkulturowa Kaja Klimek, która poprowadzi spotkania w ramach cyklu „Młodzi zdolni” tłumaczy: Ani forma, ani temat ich filmów nie pozwalają na sformułowanie gładkiego i okrągłego terminu, wspólnego mianownika. Należące do tego pokolenia reżyserki i reżyserzy eksplorują wszelkie zakamarki kina – od wielkich produkcji po małe, niezależne filmy artystyczne. Co zatem ich łączy? Są młodzi, zdolni, śmiało patrzą w przyszłość, ale jeszcze doskonale pamiętają swoje początki. Dlatego podczas cyklu spotkań poświęconych tym twórcom przyglądniemy się nie tylko ich głośnym dokonaniom, ale także prześledzimy pierwsze kroki filmowców: ich szkolne etiudy i krótkie metraże. W ten sposób spróbujemy dowiedzieć się więcej o tych, którzy dziś rozdają karty w polskim kinie. Klimek publikuje w licznych portalach o tematyce kulturalnej, w tym w wydawanym przez NInA Dwutygonik.com. Prowadzi także programy edukacji filmowej NHEF i PISF.

W środę, 4 stycznia cykl zainauguruje spotkanie z Janem Komasą, o którym zrobiło się głośno dzięki „Sali samobójców” i „Miastu '44”. W NInA nadarzy się okazja by powrócić do jego wcześniejszych projektów, do fabularnego debiutu: noweli „Warszawa” (2005), która weszła w skład „Ody do radości” – trzyczęściowego filmu zrealizowanego wspólnie z Anną Kazejak i Maciejem Migasem, a także dokumentu „Spływ” (2007), w którym obserwuje spływ kajakowy grupy nastolatków leczących się w ośrodku MONAR.

Spotkanie 18 stycznia będzie poświęcone Katarzynie Klimkiewicz i jej filmom: krótkometrażowej „Wyspie” (2013) uhonorowanej na festiwalach w Rotterdamie i Huesca oraz niekonwencjonalnemu thrillerowi „Zaślepiona” (2012).

„Wyspa”, nakręcona wspólnie z Chilijką Domingą Sotomayor, inspirowana wierszem Wisławy Szymborskiej „Wypadek drogowy”, opowiada historię rodziny, która spotyka się w domu na wyspie Chiloe. Oczekując na brakujących gości, krewni wspominają chwile spędzone razem. Thriller „Zaślepiona” to jeden z najbardziej niekonwencjonalnych debiutów w polskim kinie. To, co prywatne miesza się tu z politycznym, a kino gatunkowe prezentuje oryginalne, autorskie oblicze. Film zdobył Grand Prix na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz Nagrodę Publiczności na Bath Film Festival.

Kolejne wydarzenia w ramach cyklu poświęcone będą Magnusowi von Hornowi i Łukaszowi Grzegorzkowi.

Więcej informacji  cyklu na stronie www.nina.gov.pl

http://www.nina.gov.pl/projekty/m%C5%82odzi-zdolni/o-cyklu/