Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Marcin Masecki z Paszportem Polityki

Podczas wczorajszej uroczystej gali rozdania Paszportów Polityki tę prestiżową nagrodę w kategorii „Muzyka popularna” otrzymał Marcin Masecki. Artysta doceniony został m.in. za najnowszy album POLONEZY, którego współwydawcą jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

POLONEZY, fot. Tomasz Ebert, Konstanty Czartoryski

Zgodnie z uzasadnieniem kapituły przyznającej nagrodę, Marcin Masecki uhonorowany został Paszportem Polityki „za sprawne i konsekwentne poruszanie się między gatunkami własną ścieżką, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową, za zmierzenie się z naszą tradycyjną formą na płycie POLONEZY w sposób jak zawsze lekki i przewrotny”.

Uroczysta gala przyznania nagród Tygodnika Polityka, która odbyła się 14 stycznia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, była już 21. odsłoną przyznania tych prestiżowych nagród. Jak co roku, tak też w tej edycji Paszportów Polityki dziennikarze i krytycy z różnych redakcji wytypowali trzech twórców w każdej kategorii, a kapituła nagrody wybrała zwycięzców. W kategorii „Muzyka popularna” obok Maseckiego nominowani byli również: Kuba Ziołek i Dawid Podsiadło.

Płyta POLONEZY ukazała się w maju 2013 roku nakładem wytwórni Lado ABC oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). Album zawiera polonezy autorstwa Maseckiego w wykonaniu 10-osobowej orkiestry dętej. Kompozycje świadomie łączą kilka różnych estetyk: m.in. estetykę trzecioligowej orkiestry marszowej, XIX-wiecznej elegancji oraz klasycystycznych technik kompozytorskich (pierwszy utwór jest napisany w formie allegra sonatowego). POLONEZY jako współczesne kompozycje, zawierają również całą plejadę brzmień z dzisiejszego krajobrazu muzycznego. Pojawiają się nawiązania do surf rocka, hip-hopu, samby czy jazzu. Nie zabrakło również typowej dla Maseckiego fascynacji wszystkim co krzywe, niezręczne, niewygodne, oscylujące pomiędzy walorem i jego brakiem, czasem nawet frenetyczne.

Płytę POLONEZY można nabyć m.in. w sklepie on-line na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (www.nina.gov.pl).

W NINATECE (www.ninateka.pl) - multimedialnej bibliotece on-line prowadzonej przez Narodowy Instytut Audiowizualny, znaleźć można m.in. poprzedni album Marcina Maseckiego „Die Kunst der Fuge”, a także fragmenty nagrań i audycji poświęconych twórczości innych, dotychczas wyróżnionych przez Tygodnik Polityka twórców.