Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Misia Furtak, fot. Artur Adeszko
Powrót

Misia Furtak zagra na otwarcie muzycznego lata w FINA

Już 27 czerwca plenerowy koncert Misi Furtak otworzy cykl wyjątkowych muzycznych spotkań w siedzibie Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego! W programie pokazy najgłośniejszych muzycznych filmów ostatnich lat w kinie pod chmurką m.in. „Whiplash”, „Whitney”, „Bohemian Rhapsody” oraz koncerty takich zespołów jak Perfect Son, Enchanted Hunters, Lor czy Błoto. Wstęp wolny.

W każdy letni czwartek począwszy od 27 czerwca muzyka wypełni na zmianę: zielony dziedziniec i klimatyzowaną salę audiowizualną FINA na warszawskim Służewie. Koncerty i pokazy w ramach drugiej edycji cyklu „Wieczne lato” to wyjątkowa okazja by nadrobić muzyczne i filmowe zaległości w leniwej i sprzyjającej znoszeniu gorąca atmosferze!     

 

Misia Furtak na start

Wszystko rozpocznie się w czwartek, 27 czerwca. O 20.00 w plenerowym koncercie wystąpi Misia Furtak. Na jej nowy album „Co przyjdzie?” fani musieli czekać ponad 5 lat! Rozczarowana branżą muzyczną wokalistka, gitarzystka i współzałożycielka zespołu très.b zastanawiała się nawet czy całkiem nie zrezygnować z pisania piosenek, ale ostatecznie podjęła inną decyzję. Wydany na początku 2019 roku album zbiera entuzjastyczne recenzje. Krytycy chwalą kompozytorską dojrzałość Furtak, która współpracując m.in. z Hanią Rani, stworzyła zestaw subtelnych, nastrojowych piosenek płynnie przechodzących od kameralnego popu do psychodelicznego rocka. Na uwagę zasługują również niewesołe, choć pozostawiające pole dla nadziei, teksty śpiewane mocnym głosem artystki. Podczas koncertu towarzyszyć jej będą Paulina Atmańska (pianino) oraz Michalina Bańko (klarnet, instrumenty klawiszowe, głos). Wstęp wolny!

Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/misia-furtak-wieczne-lato-muzyka/

 

Koncerty: świeża muzyka na upalny czas

Co drugi wakacyjny tydzień FINA zaprasza na koncerty najlepszych polskich artystów młodego pokolenia. 11 lipca wystąpi zespół Lor, który może pochwalić się występami na największych krajowych imprezach, m.in. OFF Festivalu, Open’erze czy Orange Warsaw Festival. Grupę tworzą cztery nastolatki, a ich styl można określić jako elegancki, liryczny pop o folkowym zacięciu. Na koniec pierwszego wakacyjnego miesiąca, 25 lipca zagra Błoto. Zespół złożony z muzyków znanych z EABS buduje swoje utwory na rytmie i tanecznych groove’ach. Ich twórczości bliżej do funku i hip-hopu lat 90. niż do jazzu prezentowanego przez ich macierzystą formację. Spodziewany w tym roku drugi album Enchanted Hunters jest bez wątpienia jedną z najbardziej wyczekiwanych polskich premier w kategorii szeroko rozumianej alternatywy i to właśnie oni zagrają w FINA 8 sierpnia. Małgorzata Penkalla i Magdalena Gajdzica postanowiły porzucić akustyczny neofolk i spróbować swoich sił w elektronicznym popie i współczesnym r&b! Serię koncertów w FINA 29 sierpnia zamkniePerfect Son. Na najnowszej, wydanej przez kultową wytwórnię Sub Pop, płycie Cast Tomasz Biliński chętniej sięga po syntezatory, komponując podniosłe, elektroniczno-rockowe utwory w duchu Trenta Reznora, brytyjskiego sophisti-popu, a może nawet Depeche Mode.

 

Muzyczne dokumenty, biografie i dramaty

Koncerty przeplatane będą muzycznymi filmami w wyjątkowym, plenerowym kinie na dziedzińcu FINA z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek – wszystko w trosce o okolicznych mieszkańców. Wśród nich m.in. głośne fabularyzowane biografie: nagrodzona czterema Oscarami, w tym dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, opowieść o słynnej grupie Queen czyli Bohemian Rhapsody, wyboista ścieżka kariery lidera The Beach Boys w filmie Love & Mercyoraz inspirowane biografiami ikon radzieckiego undergroundu Lato. Gatunek dokumentów muzycznych, tak popularnych w ostatnich latach, reprezentować będzie film Whitney, przejmująca opowieść o wzlocie i upadku jednej z największych gwiazd amerykańskiego popu i r&b autorstwa Kevina Macdonalda, laureata Oscara i nagród BAFTA. Wreszcie dramaty, które choć rozgrywają się w środowisku muzycznym, to poruszają uniwersalne kwestie: uhonorowany dwoma Oscarami WhiplashDamiena Chazzele’a o poświęceniu, determinacji i przekraczaniu granic oraz Vox LuxBrady'ego Corbeta z Natalie Portman w roli gwiazdy popu o dramatycznej przeszłości, odsłaniający mroczne mechanizmy działania współczesnych mediów i popkultury.

Szczegółowy program:

 

27.06 20:00 Misia Furtak | Koncert

04.07 21:30 Bohemian Rhapsodyreż. Bryan Singer, 2018 | 134 minuty

11.07 20:00 Lor | Koncert

18.07 21:30 Whitney, reż. Kevin Macdonald, 2018, 122 minuty

25.07 20:00 Błoto | Koncert

01.08 21:00 Love & Mercyreż. Bill Pohlad, 2014, 121 minut

08.08 20:00 Enchanted Hunters | Koncert

22.08 21:00 Whiplash, reż. Damien Chazzele, 2014, 107 minut

29.08 20:00 Perfect Son | Koncert

05.09 20:30 Vox Lux, Brady Corbet, 2018, 110 minut

12.09 20:30 Lato, reż. Kiriłł Sieriebriennikow, 2018, 126 minut

 

Wieczne lato: Miłość, muzyka, przygoda

Koncerty i pokazy filmów o muzyce to tylko część letniego programu na Wałbrzyskiej pod wspólną nazwą: Wieczne lato, do udziału w którym organizatorzy zapraszają aż trzy razy w tygodniu! W środy – zauroczenia, rozstania, romanse i zdrady, czyli filmy o miłości. W czwartki – rytm, śpiew, taniec i bunt, czyli koncerty i filmy o muzyce. A w piątki – ruch, podróże i szalone zwroty akcji, czyli kino przygodowe. Pełne emocji wieczory w FINA to recepta na to, jak przetrwać lato w mieście i nie zwariować!  

Więcej na www.wiecznelato.pl

 

---------------------------------

 

FINA Wałbrzyska 3/5 –główna i bardzo nowoczesna siedziba Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA), umiejscowiona na warszawskim Służewie w bliskim sąsiedztwie stacji metra. To tętniące kulturalnym życiem 3000 metrów kwadratowych po brzegi wypełnione bezpłatnymi projekcjami filmowymi, spotkaniami z twórcami, koncertami, warsztatami m.in. dla dzieci, młodzieży i edukatorów, specjalistycznymi seminariami, wystawami i nowymi technologiami! Latem zielony dziedziniec otwarty na co dzień dla odwiedzających zamienia się w plenerowe kino z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek w trosce spokój okolicznych mieszkańców. W zamkniętej dla widzów części budynku, w najnowocześniejszych pracowniach stale digitalizowane są i poddawane rekonstrukcji cyfrowej materiały audio i wideo z zasobów FINA. Od wtorku do piątku można skorzystać z dostępu do stacjonarnej Mediateki, zawierającej 19 000 materiałów audiowizualnych. Pyszne jedzenie i napoje zapewnia Klubokawiarnia Bliżej.

 

Więcej: www.nina.gov.pl