Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Kadr z filmu Mleczny brat, reż. Vahram Mkhitaryan, 2014
Powrót

Najlepsze polskie debiuty w NInA

18 czerwca o godz. 19:00 NInA zaprasza na przegląd najlepszych filmów krótkometrażowych z ubiegłych edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. W programie sześć krótkich metraży, które udowadniają, że eksperymenty młodych twórców są często dużo bardziej interesujące niż dojrzałe produkcje ich starszych kolegów. W debiutanckie filmy wpisane jest bowiem ryzyko i eksperyment. Młodzi i Film w NInA to okazja do przyjrzenia się zawodowej drodze młodych twórców filmowych w Polsce.

„Młodzi i Film” w Koszalinie to festiwal prezentujący przekrojowo, co aktualnie dzieje się w młodym kinie polskim. W związku ze zbliżającą się 34. edycją Festiwalu, NInA zaprasza na przegląd sześciu filmów, które święciły triumfy i zawojowały serca jurorów i widzów w ubiegłych latach.

Program przeglądu (czwartek, 19.06, godz. 19:00)

Agnieszka, reż. Izabela Bartosik-Burkhardt, 2011, 9 min
Film animowany. W trakcie niewinnej zabawy w ciuciubabkę, 6-letnia Agnieszka przeżywa rodzinną tragedię. Jej mama dyskretnie wymyka się z mieszkania, za drzwiami którego czeka na nią inny mężczyzna.

Niewiadoma Henryka Fasta, reż. Agnieszka Elbanowska, 2013, 40 min
Film dokumentalny. Henryk Fast, emerytowany profesor matematyki, jest gotowy na podjęcie każdego ryzyka w poszukiwaniu szczęśliwej miłości. Pada ofiarą oszustwa i zostaje okradziony, ale nawet to nie jest w stanie go zniechęcić. Pogoń za marzeniami przerywa dopiero bolesna konfrontacja z przeszłością.

Do serca Twego, reż. Ewa Borysewicz, 2013, 10 min
Jest cukierek z gumą w środku, jest huśtawka, to i miłość gdzieś być musi. Film animowany Ewy Borysewicz to świecka litania i niesiona echem po blokowisku historia uczucia.

Dom na głowie, reż. Adam Palenta, 2014, 18 min
Dokument powstał dzięki prywatnym archiwom architekta, scenografa, wybitnego plakacisty Wojciecha Zamecznika, który uwielbiał rejestrować życie rodzinne, spotkania i wspólne wyjazdy ze znajomymi. Materiałowi, wzbogaconemu o prace graficzne i eksperymenty filmowe, towarzyszy muzyka Marcina Maseckiego. Całość składa się na zabawną i poruszającą opowieść o bliskości i przemijaniu.

Lato 2014, reż. Wojciech Sobczyk, 2014, 12 min
Surowy, poetycki, zrealizowany w gamie szarości film animowany przedstawia historię jako ciąg powracających plag i nieszczęść, wśród których człowiek, usiłując odnaleźć swoje miejsce, gubi się coraz bardziej i coraz boleśniej upada.

Mleczny brat, reż. Vahram Mkhitaryan, 2014, 31 min
Krótkometrażowy film fabularny, przedstawiający historię 10-letniego Seto, który żyje w małej, górskiej wiosce ze swoją rodziną. Chłopiec marzy o rodzeństwie, które wkrótce ma przyjść na świat. Niestety nowonarodzone niemowlę umiera. Jego miejsce w rodzinie wypełnia mały baranek, karmiony piersią przez matkę Seto.

Czas: 2 godz. 10 min

Po pokazach odbędzie się rozmowa o kondycji i przyszłości młodego kina polskiego z Anną Serdiukow, rzeczniczką prasową Festiwalu „Młodzi i Film”. Spotkanie poprowadzi Łukasz Knap (NInA).

Pliki do pobrania
PDF
Festiwal Mlodzi i Film w NInA.pdf