Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
plakat Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Powrót

NInA na 9. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Już 1 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą rozpoczyna się święto kina. Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi kinomani z całego kraju będą mogli obejrzeć m.in. koprodukcje Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), a także wziąć udział we współorganizowanym przez Instytut koncercie Wojtek Mazolewski Quintet.

Narodowy Instytut Audiowizualny po raz kolejny jest partnerem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jak co roku widzowie po dwóch stronach Wisły – w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą – będą mogli obejrzeć najważniejsze filmy polskie oraz zagraniczne premiery. W programie Festiwalu znalazły się trzy koprodukcje NInA: dokumenty „Nieobecność” Magdaleny Łazarkiewicz oraz „Karski i władcy ludzkości”  Sławomira Grünberga, a także bardzo ciepło przyjęta na MFF w Karlowych Warach filmowa adaptacja sztuki teatralnej „Między Nami Dobrze Jest”  w reżyserii Grzegorza Jarzyny na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej.

 

1 sierpnia o godz. 21.00 na festiwalowej scenie wystąpi Wojtek Mazolewski Quintet. Muzycy nie tylko zagrają swoje najlepsze jazzowe utwory, ale otrzymają również Złotą Płytę za album „Polska”. Gościnnie będzie im towarzyszyć wokalistka Natalia Przybysz. NInA jest koproducentem rejestracji otwarcia. Wszyscy Ci, którzy nie będą mogli obejrzeć występu muzyków na żywo, zapraszamy 2 sierpnia o godz. 23.20 do TVP 2, na retransmisję koncertu. Dodatkowo grupy Wojtek Mazolewski Quintet można także posłuchać na portalu Ninateka.

Projekcje koprodukcji NInA na FFiS Dwa Brzegi

„Nieobecność” (2014), reż. Magdalena Łazarkiewicz

5.08, godz. 15.15, Kino pod Srebrną Gwiazdą

Osobista opowieść o zmarłym mężu, na którą składają się fragmenty filmów, etiud szkolnych, spektakli i wypowiedzi przyjaciół. Wspomnienie słynnego reżysera, który unieśmiertelnił festiwal w Jarocinie, odarte jest jednak z patosu. To ludzka historia człowieka, którego pasją były film i muzyka.

 

„Karski i władcy ludzkości” (2015), reż. Sławomir Grünberg

6.08, godz. 17.30, Kino pod Srebrną Gwiazdą

 

Film opowiada historię Jana Karskiego – bohatera Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Niekwestionowanym walorem filmu są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo.

 

„Między nami dobrze jest” (2014), reż. Grzegorz Jarzyna

7.08, godz. 19.30 Kino pod Srebrną Gwiazdą

Sztuka Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny to opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji ustrojowej. Głównymi bohaterkami są trzy kobiety, żyjące poniżej minimum socjalnego, mieszkające w ciasnej, warszawskiej kawalerce - osowiała staruszka na wózku inwalidzkim, żyjąca wspomnieniami z okresu II wojny światowej (Danuta Szaflarska), jej córka Halina (Magdalena Kuta) i wnuczka - Mała Metalowa Dziewczynka (Aleksandra Popławska).

 

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin.  Program filmowy zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Grażyna Torbicka.

Pliki do pobrania
PDF
NInA na 9. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.pdf (1)