Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
kadr z filmu "Fala", reż. Piotr Łazarkiewicz
Powrót

Noc z NInA na Jarocin Festiwal 2015

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) jedzie do Jarocina! W nocy z 18 na 19 lipca na Festiwalu odbędą się pokazy filmów i dokumentów o słynnej punkowej imprezie. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć m.in. legendarną „Falę” Piotra Łazarkiewicza po cyfrowej rekonstrukcji.

W ramach letniego kina festiwalowego NInA pokaże w Jarocinie zestaw filmów i dokumentów ze swoich zasobów, które z różnych perspektyw i w różnej formie pokazują historię najsłynniejszej punkowej imprezy w Polsce.

 

Wśród obrazów pokazywanych tej nocy znajdzie się m.in. „Fala”. Pełnometrażowy dokument Piotra Łazarkiewicza – jedna z najważniejszych filmowych opowieści o fenomenie Jarocina –  będzie można po raz pierwszy zobaczyć w zrekonstruowanej cyfrowo kopii.

 

„Fala” (1986) opowiada o przebiegu festiwalu w 1985 roku. Głos w filmie zabierają uczestnicy imprezy, władze miejskie i przedstawiciele organizacji społecznych – zderzające się wizje świata dają interesujący obraz tego, jak wyglądał festiwal i ówczesna młodzież. Film zrekonstruowano w ramach Programu Wieloletniego Kultura +.

 

Dodatkowo w repertuarze nocnego przeglądu znajdą się:

 

Nieobecność (2014), reż. Magdalena Łazarkiewicz
Osobista opowieść o zmarłym mężu, na którą składają się fragmenty filmów, etiud szkolnych, spektakli i wypowiedzi przyjaciół. Wspomnienie słynnego reżysera, który unieśmiertelnił festiwal w Jarocinie odarte jest jednak z patosu. To ludzka historia człowieka, którego pasją były film i muzyka.


Czad (1991), reż. Julian Pakuła
Polska Kronika Filmowa pokazuje jarociński festiwal w 1991 roku. Punkowa impreza doczekała się wolności, ale w jej zasięgu pojawił się nowym potencjalny wróg – dziki kapitalizm.  Przy dźwiękach Daab czy Armii słyszymy opowieści młodych ludzi o domach kultury, które zamienia się w hurtownie.

 

Sesja Kazika (1993), reż. S. Domagalska, C. Makowski, M. Rok
Polska Kronika Filmowa odwiedza studio, w którym Kazik Staszewski nagrywa album Spalaj się! Utwór tytułowy to antysystemowy hymn, w którym muzyk rozlicza polityków z niespełnionych obietnic. A pamięć Kazik ma dobrą.

 

Ku przyszłości, reż. Leszek Gnoiński, Wojciech Słota
Odcinek cyklu Historia Polskiego Rocka poświęcony w całości muzyce punkowej. Dowiadujemy się z niego między innymi o tym, dlaczego Kryzys nie dojechał na pierwszy Jarocin, a Dezerter porzucił pierwotną nazwę SS-20.

 

Made In Polska
Kino festiwalowe zaprasza również do zapoznania się z fragmentami koncertów organizowanych w ramach cyklu Made In Polska. Produkcje prezentują m.in. występy Skubasa i Lao Che – artystów, którzy goszczą na tegorocznym festiwalu w Jarocinie.

 

W związku z Festiwalem w Jarocinie portal Ninateka.pl w ramach lipcowego Tematu Tygodnia (20.07 – 26.07) zaproponuje autorski wybór materiałów audiowizualnych poświęconych punkowi.

 

W siedzibie NInA zrekonstruowana „Fala” zostanie pokazana 23 lipca o 19:00. Wstęp na pokaz wolny.

Pliki do pobrania
PDF
Kino festiwalowe NInA na Jarocin Festiwal 2015.pdf