Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Prawykonanie UNIVERSA — OPERA OTWARTA Jana A. P. Kaczmarka do obejrzenia na żywo w portalu NINATEKA.pl

W tym roku przypada 650. rocznica utworzenia przez króla Kazimierza III Wielkiego jednego z najważniejszych ośrodków naukowych w Europie – Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prawykonanie UNIVERSA — OPERA OTWARTA, które odbędzie się 10 maja o godz. 20.30 na Rynku Głównym w Krakowie będzie stanowiło kulminację głównych obchodów 650-lecia działalności Uniwersytetu. Wydarzenie na żywo będzie można obejrzeć w portalu NINATEKA.pl.

 

 

Rynek Główny w Krakowie (fot. Alina Nagórna/flickr cc 2.0)

Utwór, którego prawykonanie ma uświetnić główne obchody jubileuszu, został zamówiony przez Uniwersytet u światowej sławy kompozytora, laureata Oscara, Jana A. P. Kaczmarka. Jest to dzieło ambitne w swojej formie, a zarazem skierowane do szerokich mas odbiorców, przybierając postać nowoczesnego koncertu.

 

Idea, tego widowiska muzyczno-historycznego, jest oparta na motywie Siedmiu Sztuk Wyzwolonych: Gramatyki, Retoryki, Arytmetyki, Geometrii, Astronomii i Muzyki, w których kontekście pojawią się główni bohaterowie tego spektaklu: Jadwiga Andegaweńska, Mikołaj Kopernik oraz Albert Einstein. W ich role wcielą się wybitni soliści operowi:

 

Iwona Sobotka jako Królowa Jadwiga, odnowicielka Uniwersytetu, królowa Polski, która reprezentuje moralność i idealizm,

 

Małgorzata Walewska jako Mikołaj Kopernik jeden z najsłynniejszych polskich uczonych, rewolucyjny odkrywca,

 

Szymon Komasa jako Albert Einstein, reprezentujący ideę, według której myśl i poznanie nie mają granic, a najlepszym środowiskiem dla ich rozwoju jest właśnie uniwersytet.

 

Jako personifikacja Siedmiu Sztuk Wyzwolonych, a zarazem narratorka przedstawiająca kolejnych bohaterów widowiska wystąpi Julia Pietrucha — aktorka i muzyczne odkrycie ubiegłorocznego Transatlantyk Festival Poznań.

 

Kluczową rolę w dziele UNIVERSA — Opera Otwarta kompozytor powierzył orkiestrze. Nie ogranicza się ona do tworzenia tła dla toczącej się na scenie akcji. Jest równoważnym partnerem, włączającym się w muzyczny dialog. Dzieło Jana A.P. Kaczmarka łączy także dwie rzeczywistości: dostojeństwo Akademii z żywiołowością i młodością studentów, reprezentowanych w dziele przez młodzież skupioną w Chórze Akademickim UJ CAMERATA JAGELLONICA.

 

Całość wydarzenia poprowadzi znakomita polska dyrygentka młodego pokolenia, Monika Wolińska. Pracowała ona z wieloma orkiestrami na całym świecie, jest też pierwszą Polką, która dyrygowała w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall.

 

Prawykonanie UNIVERSA — Opera Otwarta Jana A. P. Kaczmarka, odbędzie się 10 maja 2014 rokugodzinie 20.30 na Rynku Głównym w Krakowie. Koncert, którego producentami są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Narodowy Instytut Audiowizualny, będzie transmitowany w portalu NINATEKA.pl.