Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Relacja z wykładów mistrzowskich PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL od 30 maja w NINATECE

Jednymi z najważniejszych wydarzeń podczas PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL są wykłady mistrzowskie prowadzone przez światowej sławy twórców filmowych. Podczas tegorocznej edycji festiwalu swoją wiedzą o filmie i refleksjami na temat twórczości dzielili się z widzami Michel Gondry i Erwin Wagenhofer.

ofer.

 

Wykład mistrzowski Michela Gondry’ego pod tytułem „Obraz i dźwięk, rytm i czas. Czyli wideoklipy Michela Gondry’ego” odbył się 10 maja w stołecznej Kinotece. Poprowadził go dziennikarz muzyczny Filip Kalinowski.

Francuski reżyser znany jest polskiej publiczności przede wszystkim jako twórca takich filmów fabularnych jak: „Zakochany bez pamięci”, „Jak we śnie”, „Dziewczyna z lilią”.  Jest on również twórcą filmów dokumentalnych (podczas festiwalu premierę miał jego najnowszy film „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?”) oraz teledysków m.in. dla: Björk, The Chemical Brothers, Daft Punk, Rolling Stonesów, Radiohead, Kylie Minogue czy The White Stripes.

 

Podczas wykładu reżyser opowiedział publiczności między innymi o swoim podejściu do łączenia obrazu z dźwiękiem. Posługując się konkretnymi przykładami, jak również odnosząc się do całokształtu swojej pracy twórczej, reżyser poruszył zagadnienia rytmu, czasu, żonglerki konwencjami i współpracy z innymi artystami. Wykładowi towarzyszyły pokazy wideoklipów.

 

11 maja z widzami PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL spotkał się Erwin Wagenhofer. Spotkanie z reżyserem poprowadziła krytyczka filmowa i koordynatorka działań Klubów Krytyki Politycznej, Agnieszka Wiśniewska.

 

Wagenhofer jest twórcą jednych z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych filmów dokumentalnych ostatnich lat. Jego erudycyjne obrazy dotyczą niełatwej problematyki – krytykują globalny przemysł spożywczy, system ekonomiczny i edukacyjny. W swojej twórczości reżyser godzi rzetelne podejście do tematu z wnikliwą obserwacją istotnych problemów współczesnego świata, 
a wszystko to dopełnia perfekcyjna warstwa obrazu filmowego. Dzięki temu jego twórczość podziwiają tysiące widzów w kinach w całej Europie. Podczas wykładu mistrzowskiego reżyser podzielił się z publicznością swoją wizją kina dokumentalnego, filozofią i metodami  pracy. Wykładowi towarzyszyły pokazy fragmentów jego filmów.