Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
"Wolyn" fot. Krzysztof Wiktor, Film It!
Powrót

„Wołyń”, „Jestem mordercą”, „Powidoki” – filmowe koprodukcje NInA

Koprodukowany przez NInA „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego obejrzało już ponad milion widzów. „Powidoki” – ostatni film Andrzeja Wajdy o Władysławie Strzemińskim z Bogusławem Lindą w roli głównej – został gorąco przyjęty na filmowych festiwalach w Rzymie, Toronto i południowokoreańskim Busan. Tymczasem na ekrany kin wchodzi inna filmowa koprodukcja NInA – „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, nagrodzony Srebrnymi Lwami na festiwalu w Gdyni.

Od początku istnienia Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) jednym z głównych obszarów jego działalności jest film. NInA nie tylko digitalizuje i udostępnia polskie dziedzictwo audiowizualne, ale także je kreuje, uczestnicząc w wielu produkcjach filmowych. W ostatnim czasie ma na swoim koncie współpracę choćby przy takich realizacjach jak: długooczekiwany film „Wołyń” Wojchecha Smarzowskiego, ostatnie dzieło zmarłego niedawno Andrzeja Wajdy – „Powidoki” oraz nagrodzony w Gdynii film Macieja Pieprzycy „Jestem mordercą”.

 

Najnowsze filmowe koprodukcje NInA

„Wołyń”, jeden z najbardziej oczekiwanych filmów ostatnich lat, powraca do traumatycznej historii Polaków na kresach II RP. Akcja rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Polaków, Ukraińców i Żydów. Miłosna intryga z motywem mezaliansu otwiera tragiczną opowieść o okupacji sowieckiej i niemieckiej oraz wybuchu ukraińskiego nacjonalizmu, który doprowadził do krwawej rzezi Polaków. Film był prezentowany w 2016 roku w Konkursie Głównym na Festiwalu Filmowym w Gdyni i zgarnął szereg nagród indywidualnych. Nagrodę za najlepsze zdjęcia otrzymał Piotr Sobociński Jr., za najlepszy debiut aktorski – Michalina Łabacz, zaś za najlepszą charakteryzację Ewa Drobiec. „Wołyń” w pierwszym miesiącu od premiery obejrzało już ponad milion widzów!

NInA ma zaszczyt być koproducentem ostatniego filmu Andrzeja Wajdy – wybitego reżysera i laureata Oscara. Wajda, z wykształcenia także artysta-plastyk zrealizował „Powidoki”, film o swoim mistrzu Władysławie Strzemińskim, malarzu, teoretyku sztuki i pedagogu. Strzemiński był wielką postacią awangardy, konstruktywistą, sprzeciwiał się systemowi socjalistycznemu, przez co był prześladowany i nie mógł znaleźć pracy. Zmarł w Łodzi w 1952 roku. W filmie, który miał światową prapremierę na rzymskim festiwalu La Festa del Cinema główną rolę kreuje Bogusław Linda. Film wejdzie na ekrany kin na początku 2017 roku. To polski kandydat do Oscara w kategorii: „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Został już entuzjastycznie przyjęty za granicą, poza Rzymem także na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto oraz 21. BUSAN International Film Festiwal w Południowej Korei.

Do kin wchodzi właśnie „Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy.Thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70., związany jest z historią głośnej serii morderstw dokonywanych na kobietach na Śląsku. Główny bohater filmu, Janusz Jasiński, młody porucznik milicji, po kolejnych niepowodzeniach śledztwa zostaje mianowany nowym szefem grupy dochodzeniowej. W obsadzie m.in.: Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Popławska, Piotr Adamczyk i Michał Żurawski. Film był pokazywany w 2016 roku w sekcji konkursowej First Look Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno, prezentującej projekty filmowe w fazie postprodukcji, a także w Konkursie Głównym na Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie nagrodzono go Srebrnymi Lwami, a Maciej Pieprzyca otrzymał dodatkowo nagrodę za najlepszy scenariusz.

 

 

Działalność NInA w obszarze filmu

Wśród produkcji i koprodukcji filmowych NInA ostatnich lat jest również m.in. nominowana do Oscara „Joanna” w reż. Anety Kopacz, nagrodzony Orłem - Polską Nagrodą Filmową „Inny świat” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej i film dokumentalny Sławomira Grünberga „Karski i władcy ludzkości” opowiadający historię Jana Karskiego – bohatera Polskiego Państwa Podziemnego. Warto wymienić także film Piotra Stasika z udziałem nestora polskiej fotografii Tadeusza Rolke - „Dziennik z podróży”; opiewający historię przyjaźni dwóch światowej sławy grafików – Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego film „Przyjaźń na 33 obroty”; „15 stron świata” – dokument o zmarłym niedawno pionierze muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce, Eugeniuszu Rudniku; dokument Bartosza Konopki „Nowa Warszawa”; adaptację spektaklu „Między nami dobrze jest” Grzegorza Jarzyny, a także filmy fabularne jak „Hiszpanka” Łukasza Barczyka i „Ziarno prawdy” Borysa Lankosza. W fazie produkcji są jeszcze „Pokot” Agnieszki Holland czy „Nigdy już tu nie powrócę” – film o Tadeuszu Kantorze w reż. Jana Hryniaka.

NInA to także wyjątkowe serie wydawnicze: „Polska Szkoła Dokumentu” pod redakcją Tadeusza Sobolewskiego, prezentująca filmy dokumentalne wybitnych twórców m.in. Andrzeja Munka, Kazimierza Karabasza, Władysława Ślesickiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Marka Piwowskiego, Jacka Bławuta, Marii Zmarz-Koczanowicz, Marcina Koszałki i Andrzeja Titkowa czy ta poświęcona polskiej animacji obejmująca m.in. „Antologię polskiej animacji” i „Antologię polskiej animacji dla dzieci”).

W prowadzonym przez Instytut serwisie Ninateka dostępnym online na www.ninateka.pl można korzystać już z ponad 6200 rozmaitych materiałow audio i wideo dotyczących kultury. Są tam m.in. etiudy filmowe wybitnych polskich reżyserów - absolwentów łódzkiej „filmówki” - Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Skolimowskiego, Marka Piwowskiego, Krzysztofa Zanussiego, czy Agnieszki Osieckiej; klasyka polskiej animacji - filmy animowane m.in. Jerzego Kuci, Ryszarda Antoniszczaka, Juliana Antonisza, Stefana Szwakopfa, Witolda Giersza; a także krótkie formy debiutujących na przestrzeni ostatnich lat polskich reżyserów związanych ze Studiem Munka m.in. Agnieszki Smoczyńskiej, Michała Wnuka, Adriana Panka; dokumenty, które portretują znamienite osobowości polskiej kultury, m.in. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Tadeusza Borowskiego, Sławomira Mrożka, Adolfa Dymszę oraz te autorstwa wybitnych dokumentalistów takich jak Andrzej Titkow, Marcel Łoziński, Paweł Łoziński, Marcin Koszałka. W Ninatece znaleźć można ponadto rejestracje koncertów, spektakli teatralnych czy audycje publicystyczne i reportaże.

NInA wspiera także działania polskich festiwali filmowych m.in. T-Mobile Nowe Horyzonty, Docs Against Gravity, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” oraz Festiwalu Filmowego w Gdyni.