Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Aleksander Nowak
Powrót

Kuropaczewski/Nowak | Dekada kultury audiowizualnej

Film jest częścią eseju multimedialnego stworzonego wspólnie przez 20 osobowości polskiej kultury i zaprezentowanego 24 lutego 2017 podczas Finału NInA – wydarzenia komentującego ostatnią dekadę w kulturze audiowizualnej, a zarazem podsumowującego działalność NInA na kilka dni przed zaplanowanym przez MKiDN połączeniem z Filmoteką Narodową.
Aleksander Nowak, Łukasz Kuropaczewski | Esej multimedialny | Finał NInA

Aleksander Nowak

„Nowa polska gwiazda na kompozytorskim firmamencie. Tak brawurowo startowali jedynie Krzysztof Penderecki oraz Paweł Mykietyn” - Andrzej Chłopecki, Dwutygodnik.

Aleksander Nowak to jeden z najciekawszych młodych polskich kompozytorów. Jego znakiem rozpoznawczym są utwory zbudowane wokół opowieści i anegdoty – ulotnego, codziennego doświadczenia („Ciemnowłosa dziewczyna w czarnym sportowym samochodzie”, 2009), fascynującej podróży („Fiddler’s Green and White Savannas Never More”, 2006) czy intymnego, emocjonalnego przeżycia („Last Days of Wanda B.”, 2006). Umiejętność łączenia eksperymentów narracyjnych z poszukiwaniem nowej harmonii przyniosła mu dwa zamówienia operowe: „Sudden Rain” (Teatr Wielki Opera Narodowa, 2009) oraz „Space Opera” (Teatr Wielki w Poznaniu, 2015), a także zaowocowała dwoma albumami monograficznymi: „Fiddler’s Green”, wydanym w 2009 roku przez Polskie Radio Katowice oraz „3x4+8”, wydanym w 2012 roku przez CD Accord. Pracuje jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotów teoretycznych; w 2010 roku otrzymał tytuł doktora. Jest laureatem nagrody Gwarancje Kultury 2011 oraz stypendium Moritz von Bomhard.

Łukasz Kuropaczewski

Łukasz Kuropaczewski jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego. W 2008 roku ukończył studia w klasie Maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore w USA. Występował z recitalami w najważniejszych salach koncertowych świata: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali im. P. Czajkowskiego w Moskwie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Często występuje jako kameralista, jest też wziętym wykładowcą gitary. W latach 2007–2010 był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, a od 2008 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu. Nagrał pięć płyt. Trzy ostatnie otrzymały nominacje do Fryderyka w kategoriach: Najwybitniejszy Album - Muzyka Polska, Najwybitniejszy Album - Muzyka Kameralna, Najwybitniejszy Album - Recital Solowy.

Zobacz również