Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Wojciech „Wilk” Wilczyński, fot. Janusz Marynowski
Powrót

Wilczyński/Waglewski | Dekada kultury audiowizualnej

Nagranie jest częścią eseju multimedialnego stworzonego wspólnie przez 20 osobowości polskiej kultury i zaprezentowanego 24 lutego 2017 podczas Finału NInA – wydarzenia komentującego ostatnią dekadę w kulturze audiowizualnej, a zarazem podsumowującego działalność NInA na kilka dni przed zaplanowanym przez MKiDN połączeniem z Filmoteką Narodową.

Mariusz „Wilk” Wilczyński

Joshua Siegel, kurator ds. filmu w The Museum of Modern Art, rekomendując pokaz Mariusza Wilczyńskiego w MoMA powiedział: „Wilczyński należy do najwybitniejszych obecnie artystów animacji na świecie”. The New York Times nazwał Mariusza Wilczyńskiego „jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej”. Wilczyński realizuje seanse animacji na żywo pod nazwą „Wilkanoc”, tworząc improwizowane spektakle z zaproszonymi muzykami, takimi jak Boris Berezovsky, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer czy Wojciech Waglewski. Od 2009 jest Doktorem Sztuki Filmowej. Od 2008 pracuje nad autorską pełnometrażową animacją pt. „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, której premiera planowana jest na 2019 rok.

Wojciech Waglewski

Kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, lider i założyciel jednego z najważniejszych polskich zespołów rockowych – Voo Voo. Utworzony w latach 80. zespół wydał jak dotąd blisko 30 albumów. Solowo współpracował z najważniejszymi artystami polskiej senny jazzowej i rockowej, a także z artystami zagranicznymi. Laureat m.in. Paszportów Polityki i Fryderyków. Wojciech Waglewski jest także kompozytorem muzyki filmowej oraz muzyki do licznych spektakli teatralnych. W latach 2010-2011 był Dyrektorem Artystycznym i współtwórcą festiwalu „Męskie Granie”.

 

Zobacz również