Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Wojciech Blecharz, fot. (c) Aaron Moth
Powrót

Wojciech Blecharz | Dekada kultury audiowizualnej

Film jest częścią eseju multimedialnego stworzonego wspólnie przez 20 osobowości polskiej kultury i zaprezentowanego 24 lutego 2017 podczas Finału NInA – wydarzenia komentującego ostatnią dekadę w kulturze audiowizualnej, a zarazem podsumowującego działalność NInA na kilka dni przed zaplanowanym przez MKiDN połączeniem z Filmoteką Narodową.

Wojciech Blecharz

Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2015 roku otrzymał doktorat z dziedziny kompozycji na wydziale muzycznym Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Współorganizuje wraz z Pawłem Mykietynem festiwal muzyczny Instalakcje przy Nowym Teatrze w Warszawie. Blecharz jest laureatem głównej nagrody w Konkursie Kompozytorskim dla Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (2007). jest również stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Académie Musicale de Villecroze, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Centrum Kultury w Gdyni, wziął udział w Kursach Stockhausena w Kürten oraz Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt. W 2013 Blecharz skomponował i wyreżyserował swoją pierwszą operę-instalację Transcryptum, zamówioną przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. Transcryptum jako cześć Projektu P, zostało nominowane do Nagrody Gazety Wyborczej WDECHY, w kategorii „Wydarzenie Roku“ i „Miejsce Roku“. Ostatnio komponował utwory dla Orkiestry z Zakazanego Miasta w Pekinie; dla Zespołu Kwadrofonik, Klangforum Wien, Royal String Quartet, Flute O’Clock, LutosAir Quintet, nad zamówienie Letnich Kursów Nowej Muzyki w Darmstadt, Bendigo Festival of Exploratory Music (Australia), oraz muzykę do sztuk teatralnych dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Tel Avivie, Staatstheater Braunschweig, TR Warszawa.

Zobacz również