Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Antologia Animacji | Seria DVD

Seria wydawnictw DVD, składających się na fascynującą, przekrojową podróż przez historię polskiej animacji.

Seria Antologia Animacji składa się z pięciu wydawnictw DVD, będących próbą udostępnienia widzom przynajmniej części niezwykle bogatego dorobku polskiego autorskiego filmu animowanego. Przez blisko trzy dekady był on jedną z najbardziej widocznych na świecie wizytówek polskiej kultury i jednocześnie pozostał bardzo mało znany rodzimej publiczności, skazany głównie na żywot na międzynarodowych festiwalach i w nocnych programach telewizyjnych.

 

Płyty z serii Antologia Animacji.

Na serię składają się: 

Antologia polskiej animacji

Dzieła Jana Lenicy, Daniela Szczechury, Zbigniewa Rybczyńskiego, Piotra Dumały - 28 najlepszych polskich filmów animowanych od lat 60. do dziś, zebranych na dwóch płytach DVD i opatrzonych tekstami autorstwa redaktora wydania, Marcina Giżyckiego.

Antologia polskiej animacji dla dzieci

Kilkadziesiąt krótkometrażówek wyprodukowanych w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat. Chociaż w wyborze nie znalazły się odcinki popularnych seriali (zasługują one na osobne wydawnictwa), to niektórzy ich bohaterowie (jak Bolek i Lolek czy Reksio) są tu obecni, gdyż pojawili się wcześniej w pojedynczych filmach. Zebrane tu dzieła są adresowane nie tylko do najmłodszego widza, ale także do miłośników kina artystycznego, którzy potrafią docenić niebanalną plastykę i nowatorstwo formy. Reprezentowani są tu najsławniejsi twórcy polskiego filmu animowanego, między innymi Zenon Wasilewski, Witold Giersz, Daniel Szczechura, Julian Antonisz i laureat Oscara Zbigniew Rybczyński.

Akcja Animacja | Filmy najnowsze

Dwupłytowy album prezentujący panoramę młodej polskiej animacji, od roku 1989 do dziś. Animacje klasyczne i komputerowe, opowieści malowane wprost pod kamerą – na szybie i płótnie, kolaże rysunku i żywego planu oraz wycinanki. To także zapis przemian, jakie miały miejsce w polskiej animacji w ostatnich dwóch dekadach, widzianych z perspektywy młodych twórców. 

Antologia polskiej animacji eksperymentalnej

Antologia przedstawiająca kilkadziesiąt pozycji nie mieszczących się w głównym nurcie kina animacyjnego. Na trzech płytach znalazły się filmy abstrakcyjne i takie, w których manipulacjom poddane zostały obrazy fotograficzne, a także niekonwencjonalnie rysowane kreskówki. Są tu utwory artystów należących do czołówki polskiej sztuki współczesnej: Józefa Robakowskiego i Jerzego Kaliny oraz dzieła animatorów światowej sławy: Jana Lenicy, Waleriana Borowczyka, Zbigniewa Rybczyńskiego czy Jerzego Kuci.

Polska Animacja | Daniel Szczechura

Wydawnictwo prezentujące 18 filmów Daniela Szczechury, jednego z najbardziej znanych i uznanych polskich twórców filmu animowanego. Do wydania DVD dołączono książeczkę zawierającą poświęcony artyście esej Kazimierza Żórawskiego oraz rozmowę ze artystą przeprowadzoną przez Adriannę Prodeus.

 

Kazimierz Urbański, Słodkie rytmy.

 

 

Zobacz również