Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Archiwa transformacji '89 | Kolekcja NINATEKI

Kolekcja Archiwa transformacji ’89 to unikatowa multimedialna opowieść o obradach Okrągłego Stołu.

Kolekcja gromadzi archiwalne filmy, które nie tylko dokumentują przebieg wydarzeń, lecz także oddają atmosferę tego wyjątkowego maratonu negocjacyjnego. Kamera ekipy Video Studio Gdańsk nieustannie krąży po korytarzach i Sali Kolumnowej Pałacu Namiestnikowskiego. Realizatorzy proszą wychodzących z sal negocjatorów Solidarności o komentarze, nagrywają z nimi wywiady lub przysłuchują się wypowiedziom udzielanym mediom państwowym przez przedstawicieli obu debatujących stron. 

W oku kamery znalazły się również kuluarowe rozmowy, emocjonujące wymiany zdań na temat dalszej strategii negocjacyjnej, prywatne komentarze, żarty i anegdoty opowiadane przez opozycjonistów. Obserwujemy nie tylko czołowych działaczy okresu PRL, lecz także wielu wciąż aktywnych polityków, między innymi Leszka Millera, Aleksandra Kwaśniewskiego, Jarosława Kaczyńskiego czy osobistości życia publicznego, takie jak Jan Dworak, Henryk Wujec czy Adam Michnik.

 

Wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim.

Rola mediów

Nagrania skłaniają także do refleksji na temat roli mediów audiowizualnych w obradach Okrągłego Stołu. Pokazują, jak ważna dla negocjatorów ze strony Solidarności była każda minuta ich występu w codziennych relacjach telewizyjnych. Szczególną dbałość przykładano do prezentowania się zawsze ze znaczkiem Solidarności przypiętym do swetra czy klapy garnituru oraz umieszczonym na teczce z dokumentami.

 

W nagraniu Adam Michnik przekomarza się z redaktorem TVP w sprawie długości nakręconej chwilę wcześniej wypowiedzi.

Swetry, termosy, polonezy

Archiwalia zgromadzone w kolekcji ukazują ponadto atmosferę i obyczajowość tamtych czasów. Wszechobecność dymu papierosowego widocznego w nagraniach sprawia, że oglądający niemal czują intensywny zapach unoszący się w całym Pałacu Namiestnikowskim. Klimat końca lat 80. buduje wygląd ubrań negocjatorów i przedmioty, którymi się posługują, na przykład duże czerwone telefony czy czerwone i niebieskie termosy z kawą i herbatą. Filmy pokazują też koloryt ówczesnych ulic, pełnych polonezów oraz dużych i małych fiatów.

 

Warszawiacy witają grupę opozycjonistów udających się na inaugurację obrad.

 

Każdy materiał kolekcji opatrzony jest opisem, który poszerza kontekst zarejestrowanych wypowiedzi i sytuacji. Nawigację ułatwiają filtry tematyczne, na przykład Rozmowy o strategii czy Kryzysy w negocjacjach, oraz możliwość wyszukiwania nagrań poprzez listę kluczowych dla obrad osób – zarówno ze strony opozycji, jak i władzy. W Alfabecie Okrągłego Stołu zawarte zostały hasła, które wyjaśniają specyficzne terminy związane z obradami.

Zapraszamy do eksploracji.

Zobacz również