Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Marcin Oliva Soto
Powrót

Otwarcie NInA

Oddajemy w wasze ręce nowy budynek i otwieramy się na miasto! Pod koniec maja NInA stanie się czynnym codziennie miejscem pełnym kulturalnych akcji - koncertów, pokazów, spektakli, dyskusji i warsztatów. A do tego obchodzimy dziesiąte urodziny - jest powód do świętowania!
Wprowadzenie
Program
Wydarzenia
Goście
Kontakt

Żywe archiwa kultury

Historia NInA, choć trwa dopiero dekadę, jest nietypowa. Dziesiątki wydanych płyt, rejestracje wydarzeń kulturalnych, koprodukcje filmowe, programy edukacyjne, koncerty, debaty, portale internetowe – wszystko to robiliśmy działając w mieście, w Polsce, w sieci – bez klasycznie rozumianej, otwartej dla widzów siedziby.

Rozpoczynając działalność w 2005 roku jako PWA – małe wydawnictwo – przez lata poszerzaliśmy spektrum zainteresowań, spełniając nasz statutowy cel – przybliżanie polskiego archiwum kultury audiowizualnej współczesnym odbiorcom.

Dziś z radością zapraszamy Państwa do budynku, który umożliwi jeszcze pełniejsze realizowanie naszej misji. Nowa NInA pozwoli przede wszystkim na żywy, codzienny kontakt z jej odbiorcami – mieszkańcami Służewa, Warszawy i wszystkich gości, dla których – podobnie jak dla nas – kultura audiowizualna jest fascynującym kalejdoskopem, przez który oglądamy i staramy się zrozumieć świat.

W zmodernizowanym, funkcjonalnym budynku, znajdują się przestrzenie, które będą służyć potrzebom artystów i odbiorców: nowoczesna, wyposażona w system nagłaśniający Dolby Atmos sala audiowizualna, przestrzenie warsztatowe, mediateka z dostępem do pełnego archiwum NInA, klubokawiarnia czy dziedziniec, który będzie – dosłownie – otwierał NInA na najbliższą okolicę. Siedziba Instytutu jest więc naturalnym dopełnieniem i zwieńczeniem niemal dziesięciu lat naszych działań i zarazem otwarciem nowego etapu. Nie będzie to więc zamknięty, instytucjonalny gmach, ale miejsce przyjazne i dostępne. To właśnie dostępność naszych działań jest jedną z najważniejszych wartości i celów NInA. Chcemy służyć użytkownikowi i wspólnie z nim odkrywać w archiwach nie tylko żywe źródło wiedzy o przeszłości, ale także zwierciadło, w którym możemy wyraźniej dostrzec teraźniejszość.

Historia i współczesność to dwie linie ściśle splatające się w codziennych działaniach Instytutu. Dlatego część przestrzeni w nowym budynku nazwaliśmy na cześć filmów oraz audycji radiowych i telewizyjnych, które przeszły do historii polskiej kultury audiowizualnej. „Gorączka”, „Ziemia Obiecana”, „Wielka Gra”, „Mini Max”, „Do widzenia, do jutra”, „Popiół i diament”. Wskazujemy tym gestem nie tylko na historyczny trop i oddajemy cześć ludziom, którzy je tworzyli, ale zarazem zachęcamy każdego widza i użytkownika NInA, aby wypełnił je na nowo własnym sensem i w ten sposób współtworzył to miejsce.

 

Michał Merczyński

Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego