Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Polonezy | Marcin Masecki

W zaskakujących Polonezach Marcin Masecki połączył dziewiętnastowieczną elegancję i klasycystyczne techniki kompozytorskie z brzmieniem ludowej orkiestry marszowej.

Na album Polonezy składają się uwspółcześnione wariacje na temat polskiego tańca ludowego, zaprezentowane przez 10-osobową orkiestrę dętą. Jak mówi pianista:

,,

Polonez, taniec narodowy, to forma zapomniana, wręcz martwa. Nie spełnia już swojej funkcji tańca balowego, nie jest też muzyką ku pokrzepieniu serc. Z polonezem dziś mamy do czynienia jedynie na studniówce oraz na recitalach chopinowskich.

,,

O samych kompozycjach można powiedzieć, że świadomie łączą kilka różnych estetyk: trzecioligowej orkiestry marszowej, dziewiętnastowiecznej elegancji oraz klasycystycznych technik kompozytorskich (pierwszy utwór jest napisany w formie allegra sonatowego). Poza tym, jako współczesne kompozycje, zawierają w sobie wachlarz brzmień z dzisiejszego krajobrazu muzycznego. Pojawiają się nawiązania do surf rocka, hip-hopu, samby, jazzu. Do tego dochodzi typowa dla Maseckiego fascynacja wszystkim, co krzywe, niezręczne, niewygodne, oscylujące pomiędzy walorem i jego brakiem, czasem nawet frenetycznie. Większość utworów została napisana na początku 2012 roku, podczas miesięcznego pobytu artysty w Urugwaju. 

 

Première Grande Polonaise z płyty Polonezy, wyk. Marcin Masecki.

Płyta jest wspólną produkcją NInA i wytwórni LADO ABC. Partnerem albumu jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża.

Zobacz również