Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Psy”, reż. Władysław Pasikowski, fot. Studio Filmowe „Zebra”
Powrót

„1989” i „Psy” | Kino 89+

Zobacz dwa filmy, które wrzucają nas w sam środek gwałtownych przemian ustrojowych i mentalnych 1989 roku. Przed projekcją – spotkanie z Michałem Bielawskim i Kają Puto, które poprowadzi Tomek Kolankiewicz.
Data
WT   26 / 02 / 2019
Godzina
19:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Kino 89+.

Wprowadzenie

Przed projekcją filmu zapraszamy na spotkanie z Michałem Bielawskim i Kają Puto, które poprowadzi Tomek Kolankiewicz.

1989, reż. Michał Bielawski, 2014, 58 minut

Materiały filmowe z okresu 1988-90 współgrają ze zdjęciami, dziennikami pisanymi w tym czasie, a także komunikatami na temat dokonujących się zmian. Najważniejsze wydarzenia polityczne, społeczne i obyczajowe tamtego okresu zostały w filmie skonfrontowane albo wzmocnione komentarzami ich aktywnych obserwatorów: zwyczajnych ludzi, polityków obozu władzy i opozycjonistów.

Psy, reż. Władysław Pasikowski, 1992, 104 minuty

Jedni uznają film Pasikowskiego za najlepszy film o transformacji ustrojowej w Polsce, inni – za świetną próbę przeszczepienia na rodzimy grunt warsztatu amerykańskiego filmu sensacyjnego. Grupa członków SB zostaje po weryfikacji przeniesiona do policji i rozpoczyna walkę z bandą groźnych przestępców. Takim świeżo „przechrzczonym” funkcjonariuszem jest główny bohater filmu, Franz (Bogusław Linda). W trakcie jednej z akcji, w której kierowany przez niego „oddział” ma zatrzymać gang złodziei samochodów, trzech kolegów Franza zostaje zabitych. Franz wie, że gra idzie o wyższą stawkę aniżeli handel kradzionymi samochodami…

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w pokazie drugiego filmu lub spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

 

Zobacz również