Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
okładka wydawnictwa DVD „Andrzej Munk. Polska Szkoła Dokumentu”
Powrót

Andrzej Munk | Wtedy–teraz

Andrzej Munk stworzył nie tylko kluczowe dla Polskiej Szkoły Filmowej filmy fabularne – okazał się także jednym z najoryginalniejszych polskich reżyserów dokumentalnych. Spotkanie z krótkimi metrażami Munka uzupełni rozmowa z Tadeuszem Lubelskim oraz seans filmu uzupełniającego: „Dwa dni, jedna noc” braci Dardenne.
Data
SO   12 / 05 / 2018
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu.

18:00 Wtedy | Filmy Andrzeja Munka

Kierunek Nowa Huta, 1951, 12 minut

Wzorcowy plakat agitacyjny polskiego kina czasów stalinowskich i jednocześnie ślad doświadczeń twórców debiutujących w latach dominacji socrealizmu.

Kolejarskie słowo, 1953, 22 minuty

Przełomowy w dokumentalnej twórczości Munka film opowiada o załodze tzw. „pociągu gwarancyjnego”, wiozącego węgiel ze Śląska do huty w Szczecinie.

Niedzielny poranek, 1955, 18 minut

Żartobliwa opowieść o letnim poranku w Warszawie i jej mieszkańcach, widzianych z okna autobusu. W ramach tej pozornie błahej anegdoty Munk podpatrywał i inscenizował sceny rodzajowe z życia miasta.

Spacerek staromiejski, 1958, 18 minut

Mała uczennica szkoły muzycznej wędruje po zaułkach Starego Miasta w Warszawie, odkrywając niezwykły świat pięknych dźwięków.

19:15 Spotkanie z prof. Tadeuszem Lubelskim

O filmach dokumentalnych Andrzeja Munka porozmawiamy z wybitnym znawcą jego twórczości, profesorem Tadeuszem Lubelskim. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk.

20:15 Teraz | Film uzupełniający

Dwa dni, jedna noc, reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, 2015, 95 minut

Sandra pracuje w fabryce. Pewnego dnia dowiaduje się, że inni robotnicy zgodzili się przyjąć premie w wysokości 1000 EUR w zamian za zgodę na jej zwolnienie. Ma tylko jeden weekend, aby przekonać swoich kolegów i koleżanki do zmiany decyzji.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu uzupełniającego, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również