Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Wróblewski według Wajdy”, mat. promocyjne
Powrót

Andrzej Wajda i jego inspiracje

Jakie obrazy nosił pod powiekami Andrzej Wajda? Obejrzymy jego dwa ostatnie dokumenty, w których powrócił do swojej stałej inspiracji – malarstwa polskiego. Pokazom będzie towarzyszyć spotkanie z wieloletnim współpracownikiem Wajdy Markiem Brodzkim, a także artystą i scenarzystą Antonim Rodowiczem.
Data
CZ   06 / 04 / 2017
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Program

18.00 Andrzej Wajda. Moje inspiracje, reż. Marek Brodzki, Andrzej Wajda, 2016, 60 minut

Andrzej Wajda opowiada o swej fascynacji polskim malarstwem i o wpływie polskiej sztuki na jego twórczość filmową i teatralną. Fragmenty filmów Wajdy są zestawione z cytowanymi w nich obrazami. Całość składa się na opowieść reżysera o tworzeniu obrazu filmowego.

19.00 Spotkanie z Antonim Rodowiczem i Markiem Brodzkim

Rozmowę poprowadzi Tomasz Kolankiewicz.

19.45 Wróblewski według Wajdy, reż. Andrzej Wajda, 2015, 40 minut

Andrzej Wajda wspomina Andrzeja Wróblewskiego jako malarza i przyjaciela. Opowiada o człowieku mierzącym się z wyzwaniami epoki i dramatycznie poszukującym swojej przestrzeni. Ścieżki obu przecięły się zaraz po wojnie, kiedy obaj studiowali w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Urodzony w Wilnie młody artysta kształcił się na wydziale malarstwa i rzeźby, studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu Wróblewski według Wajdy, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również