Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Tadeusz Kubiak | Fototeka FINA
Powrót

Bitwa o Kozi Dwór | Małe dramaty

Do cyklu filmów klasyka polskiego kina dla młodzieży dołączamy „Bitwę o Kozi Dwór” Wadima Berestowskiego. Janusz Nasfeter miał w nim spory udział – wspierał artystycznie reżysera, konsultował scenariusz i polecił swoich aktorów.
Data
SO   18 / 08 / 2018
Godzina
16:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Małe dramaty | Filmy Janusza Nasfetera 

Bitwa o Kozi Dwór, reż. Wadim Berestowski, Polska 1961, 79 minut     

Warszawa, rok 1934. Grupa chłopców marzących o sportowych wyczynach walczy o miejsce do gry na placu, zwanym Dzikim Dworem. Pokój zostaje zawarty dopiero, kiedy walczących przepędza pasący się na łące baran. Pogodzone armie toczą teraz bój z grupą gimnazjalistów. W czasie meczu futbolowego dochodzi do ostrej sprzeczki rodziców. Nową wojnę przerywa przemarsz ułanów, za którymi chłopcy biegną podchwytując śpiew „Wojenko, wojenko”. Bitwa o Kozi Dwór to znakomita ekranizacja przygodowej powieści dla młodzieży pióra Józefa Hena.

O cyklu

Janusz Nasfeter przedstawiał świat dzieci i młodych ludzi, w którym obowiązują surowe zasady dorosłych. Pokazywał, jak trudno jest zmierzyć się dziecku z brakiem akceptacji, krytyką i wyśmiewaniem. W tych opowieściach „małe dramaty” traktowane są z największą uwagą.

Reżyser zrealizował około 20 filmów. Od jego śmierci mija właśnie 20 lat, a choć prezentowane w ramach cyklu filmy pochodzą głównie z lat 60., nie straciły na aktualności i sile przekazu.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 15:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc. 

Zobacz również