Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
plakat filmu „Bluszcz”, mat. Gapla
Powrót

Bluszcz | Seans z bohaterką

Zobacz pierwszy polski film feministyczny, który wprowadza nas w krąg wyemancypowanych inteligentek późnego realnego socjalizmu.
Data
ŚR   09 / 05 / 2018
Godzina
19:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Seans z bohaterką.

Program

Bluszcz, reż. Hanka Włodarczyk, 1982, 99 minut

Zapis stylu życia niezależnych Polek w poprzedniej epoce, w który wpleciony zostaje motyw solidarności między kobietą samodzielną a ofiarą przemocy domowej. Film jest efektem współpracy Hanki Włodarczyk (reżyserki) i Andy Rottenberg (scenarzystki). Na ekranie Monika Niemczyk w roli głównej, a ponadto: Grażyna Szapołowska, Ewa Błaszczyk i Zygmunt Hübner. 

Spotkanie

Profesje głównej bohaterki oraz autorek filmu będą punktem wyjścia do rozmowy o środkowoeuropejskim wymiarze emancypacji przez sztukę oraz dziedzictwie pokolenia drugiej fali feminizmu. Gościem spotkania będzie Ewa Opałka, kuratorka i badaczka sztuki kobiet.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu po filmie, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również