Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Fot. Marzena Wyszyńska
Powrót

Czytaj kulturę! | Zajęcia dla uczniów

W styczniu zapraszamy zorganizowane grupy gimnazjalne i licealne na podróż przez epoki, zjawiska i dzieła – czyli na zajęcia z cyklu „Czytaj kulturę!".
Data
od: PT   05 / 01 / 2018
do: WT   30 / 01 / 2018
Godzina
11:00
14:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Wielka Gra | Drugie piętro

Zajęcia dla uczniów gimnazjów i liceów przybliżające metody samodzielnej analizy tekstów kultury, w tym filmów i dziedzictwa audiowizualnego. W ramach zajęć będziemy się odnosić do dziedzictwa filmowego ze zbiorów FINA, a także do najważniejszych dla naszej kultury dzieł literackich. Uczestnicy w trakcie warsztatów nauczą się jak rozpoznawać powtarzające się w kulturze motywy i wzory, a także dowiedzą się jak w tym kontekście interpretować dzieła kultury popularnej.

Zajęcia prowadzi dr Karol Jachymek – kulturoznawca, filmoznawca z Uniwersytetu SWPS, który zajmuje się historią kultury, codzienności i kinematografii polskiej.

W styczniu zapraszamy na cztery spotkania: 

Przemiana (5.01.2018)

Jacy słynni bohaterowie, znani z kart historii literatury i filmu, ulegli różnego typu przemianom? Jak często przechodzimy metamorfozy? Dlaczego początek roku sprzyja wymyślaniu postanowień? Czy powinniśmy chcieć zmieniać się za wszelką cenę? Do czego mogą nam służyć transformacje? Co pozostaje niezmienne w życiu człowieka?

Prowincja (10.01.2018)  

W ramach wspólnej dyskusji i wykonywanych zadań (indywidualnych i grupowych) wraz z uczniami postaramy się prześledzić, w jaki sposób motyw ten funkcjonował niegdyś i rozwija się obecnie w literaturze, sztuce, filmach, piosenkach, teledyskach i innych tekstach kultury popularnej. Jaki wizerunek wsi utrwalony został w rodzimych filmach i serialach? Co na temat tradycji ludowych mówi polska literatura i malarstwo? Co oznacza termin „mała ojczyzna” i kto na jej temat pisał? Jaki obraz kultury wiejskiej utrwalony został w polskiej muzyce? Czy w Polsce w dalszym ciągu istnieje moda na ludowość i słowiańskość? Jaki wydźwięk niesie z sobą słowo „prowincjonalny”?

Zwierzęta (12.01.2018)

Razem z uczniami prześledzimy w jaki sposób motyw ten funkcjonował niegdyś i rozwija się obecnie w literaturze, sztuce, filmach, piosenkach, teledyskach i innych tekstach kultury popularnej. O jakich słynnych zwierzętach możemy przeczytać na kartach historii literatury? Dlaczego tak bardzo lubimy oglądać filmy o psach i kotach? Czy istnieją zwierzęta, które udało się zmienić bieg dziejów? Jakie znaczenia niesie z sobą słowo „zezwierzęcenie” (i czy oby na pewno są to znaczenia słuszne)? Co symbolizować mogą lisy, sowy, sroki, wilki i inne zwierzęta? Na wszystkie te pytania odpowiemy wspólnie w trakcie warsztatów!

Fantastyka (30.01.2018)

Jakie wątki fantastyczne na trwałe zapisały się na kartach historii literatury polskiej? Kto lubi chodzić do kina na filmy fantasy? Którzy pisarze uważani są za mistrzów tematyki fantastycznej? Jakie metafory mogą nieść z sobą filmy science-fiction? Dlaczego tak bardzo lubimy oglądać horrory i czego boimy się najczęściej?

Zasady uczestnictwa

Liczba miejsc na jednym warsztacie: do 35 osób

Aby wziąć udział w warsztatach „Czytaj kulturę!”, nauczyciel lub reprezentant instytucji powinien zgłosić swoich podopiecznych drogą mailową na adres: ewa.korzeniowska@nina.gov.pl, tel. 22 380 49 82.

Zobacz również