Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Bartek Syta
Powrót

Do zobaczenia. Odkrywamy archiwa! | Konferencja

Co w filmach z czasów naszych dziadków zachwyca dziś młodych widzów? Jakich narzędzi używać, ucząc czytać animacje? Zapraszamy na konferencję skierowaną do nauczycieli etapu wczesnoszkolnego, wychowawców świetlic i bibliotekarzy z całej Polski.
Data
od: PT   19 / 10 / 2018
do: SO   20 / 10 / 2018
Godzina
12:00
17:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Program

Co się dzieje z dzieckiem w kinie opowie podczas wykładu otwierającego psycholog z wieloletnim doświadczeniem – Katarzyna Szadkowska. Dyrektor najstarszego polskiego festiwalu filmów dla dzieci – Jerzy Moszkowicz, zastępca dyrektora FINA – Anna Sienkiewicz-Rogowska, laureatka nagrody im. Krzysztofa Mętraka – Klara Cykorz, znawca polskiego kina – Michał Pieńkowski z FINA wraz z Katarzyną Stoparczyk z Radiowej Trójki, zastanowią się co fascynującego możemy znaleźć w filmach z czasów naszych dziadków i dlaczego warto do nich sięgać rozmawiając z młodymi widzami. Zaś o tym, jak korzystać z legalnych źródeł podczas pracy w szkole, jakie zasoby dostępne online warto znać, a których się wystrzegać opowie m.in. Kinga Jakubowska z Legalnej Kultury i Krzysztof Siewicz z Fundacji Nowoczesna Polska. Drugiego dnia Konferencji o metody pracy z filmem przedstawi Arkadiusz Walczak z WCIES, na warsztaty z animacji poklatkowej zaprosi Magda Bryll, a jak wygląda świat filmowany komórką pokaże Marcin Fischer.

Dzień 1

12:00–13:00 Rejestracja

13:00–14.00 Atak na zmysły – czyli co się dzieje z dzieckiem w kinie. Psychologia młodego oglądania. Wykład Katarzyny Szadkowskiej, wieloletniego psychologa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Młodzieży w Łodzi.

14:00–14:30 Filmoteka Szkolna zaprasza! Prezentacja programu i pokaz filmu „Kundelek” (reż. Lidia Hornicka). Wystąpienie: Agata Sotomska, kierowniczka zespołu edukacji filmowej FINA.

14:30–15:30 Przerwa obiadowa

15:30–17:00 Czy filmy z czasów naszych dziadków mogą być atrakcyjne dla młodego widza? | Panel dyskusyjny

Paneliści:

  • Anna Sienkiewicz-Rogowska, zastępca dyrektora FINA
  • Jerzy Moszkowicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!
  • Klara Cykorz, krytyczka filmowa, laureatka nagrody im. Krzysztofa Mętraka
  • Michał Pieńkowski, filmograf FINA
  • Katarzyna Stoparczyk (moderatorka)

17:00–17:20 Przerwa kawowa

17:20–19:00 Jak oglądać filmy w szkole nie łamiąc prawa? | Panel dyskusyjny

Paneliści:

  • Kinga Jakubowska, Legalna Kultura
  • Krzysztof Siewicz, Fundacja Nowoczesna Polska
  • Aleksandra Czetwertyńska, Centrum Cyfrowe
  • Anna Równy (moderatorka)

Dzień 2

9:00–12:30 Zajęcia metodyczne i filmowe (do wyboru podczas rejestracji: Animacja poklatkowa lub Kręcimy komórką)

12:30–13:30 Przerwa obiadowa

13:30–17:00 Zajęcia metodyczne i filmowe

Wstęp

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji za pośrednictwem formularza.

Osobom spoza Warszawy organizator zapewnia nocleg (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Działem Edukacji FINA: Katarzyna Sosnowska, ksosnowska@fn.org.pl, tel. 22 182 47 62.

Warsztaty

Filmoteka Szkolna wraz z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń zainauguruje tą konferencją cykl warsztatów Do zobaczenia. Odkrywamy archiwa!, podczas których nauczyciele i edukatorzy poznają wspaniałe polskie animacje i dowiedzą się w jakim języku mówi do nas kino. Spotkania zorganizowane wokół filmów z Filmoteki Szkolnej dla szkół podstawowych staną się inspiracją do pracy z filmem na wczesnym etapie nauczania. Warsztaty będą pełną kreatywnych rozwiązań biblioteką pomysłów na to, jak rozmawiać o kinie z młodymi widzami.

Raz w miesiącu zapraszamy nauczycieli na kolejne zjazdy cyklu, z którego każdy będzie dedykowany innemu zagadnieniu z kręgu języka filmu – w następnych miesiącach z nauczycielami spotka się: Agnieszka Kruk, Teatroteka Szkolna i Muzykoteka Szkolna – wszyscy odkrywając kolejne części filmowej układanki. Agata Sotomska, kierowniczka zespołu edukacji filmowej w FINA mówi:

,,
Projektując Filmotekę Szkolną dla szkół podstawowych stanęliśmy przed bardzo ciekawym wyzwaniem – zależało nam, aby wybrać z bogatych zasobów naszej instytucji tytuły, które będą inspiracją tak dla najmłodszych widzów, jak i ich nauczycieli. Chodziło nie tylko o pokazanie frapujących i zabawnych historii, ale również różnych form opowiadania poprzez film. Chcemy uczyć niezwykle ciekawego języka, a jesteśmy pewni, że to właśnie język filmu jest tym, który najsilniej działa na dziecięcą wyobraźnię.
,,

 

 

Zobacz również