Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
kadr z filmu „Drewniany różaniec”, fot. Roman Sumik
Powrót

Drewniany różaniec | Pisarki na ekrany!

Zapraszamy na pokaz rozgrywającego się w Zakopanem lat trzydziestych dramatu obyczajowego według głośnej, autobiograficznej powieści Natalii Rolleczek.
Data
ŚR   07 / 11 / 2018
Godzina
19:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Program

Drewniany różaniec, reż. Ewa i Czesław Petelscy, 1965, 81 minut

Natalia (Elżbieta Karkoszka) na własnej skórze doświadcza surowego wychowania w przedwojennym zakopiańskim sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne. Dziewczęce formy buntu i konformizmu, nastoletniej desperacji, ale i dewocji ukazane zostały w jednym z najlepszych filmów małżeńskiego tandemu Petelskich. Film bazuje na najpoczytniejszej powieści Natalii Rolleczek, wielokrotnie wznawianej, ostatnio przez Korporację Ha!art w 2009 roku.

Spotkanie

O wątkach zakonnych w historii filmu polskiego lat 60. (i nie tylko) porozmawiamy z drem Karolem Jachymkiem, filmoznawcą, autorem książki Film-ciało-historia. Kino polskie lat sześćdziesiątych.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również