Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. materiały promocyjne
Powrót

Dzień domeny publicznej

1 stycznia 2019 roku do domeny publicznej trafiły kolejne dzieła. 25 stycznia zapraszamy do FINA, by dowiedzieć się, jak najpełniej korzystać z jej zasobów.
Data
PT   25 / 01 / 2019
Godzina
15:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Z początkiem nowego roku dzieła kolejnych twórców zasilają zasób dobra wspólnego. W 2019 roku do domeny publicznej dołączyły dzieła m.in. architekta Adolfa Szyszko Bohusza, filmowca Siergieja Eisensteina czy antropolożki Ruth Benedict. Z tej okazji zapraszamy do siedziby FINA do wspólnego świętowania. W programie wydarzenia znajdują się warsztaty, debata z udziałem twórców oraz spektakl improwizowany Klubu Komediowego bazujący na zasobach z domeny publicznej.

Program

15:00 – 15.30

Rejestracja na warsztaty

15:30 – 18:00

Warsztaty do wyboru:

Kolaż Publiczny. Wprowadzenie w świat wizualny

Chcesz dowiedzieć się, jak pracować z archiwami i w jaki sposób można je artystycznie przetworzyć? Czego archiwa mogą nauczyć i jakie historie opowiedzieć? Chcesz na moment zostać twórcą, stworzyć własny kolaż i wziąć udział w miniekspozycji? Poznaj prace Zuzanny Dolegi i stwórz z nią nowe dzieło. Prowadzenie: Zuzanna Dolega (ASP), partner: Wikimedia Polska;

Uczta z Platonem

W 2019 roku do domeny publicznej przechodzą pisma Platona w przekładzie Władysława Witwickiego. W związku z tym biblioteka internetowa Wolne Lektury przygotowuje się do opublikowania kolekcji dzieł wielkiego filozofa. Rozpoczniemy od „Uczty”, która ukaże się już pierwszego stycznia. Podczas warsztatu „Uczta z Platonem”, przyglądając się tekstom w domenie publicznej, zobaczymy jak możemy z nich korzystać, przetwarzając je i tworząc autorskie remiksy. Prowadzenie: Katarzyna Górkiewicz i Krzysztof Siewicz, partner: Fundacja Nowoczesna Polska;

Prawo autorskie a domena publiczna

Prowadzisz bloga, kanał na YouTubie, rysujesz komiksy, a może robisz zdjęcia lub kolaże, które umieszczasz w Internecie?  Przyjdź na warsztat prowadzony przez dwie prawniczki, które przybliżą Ci praktyczny wymiar domeny publicznej. Odpowiedzą na pytania dotyczące tego, jak z niej korzystać, na co warto zwrócić uwagę i jakie inne mechanizmy prawno-autorskie mogą okazać się przydatne. Prowadzenie Ksenia  Kakareko i Natalia Mileszyk, współorganizator: FINA;

ZERO WASTE SPOŁED. Jak korzystać z domeny publicznej w edukacji

Uczysz w szkole, na uniwersytecie, jesteś pracownikiem domu kultury, organizacji pozarządowej lub biblioteki? A może w jakiś inny sposób zajmujesz się edukacją? Poznaj ciekawe narzędzia do tworzenia własnych materiałów edukacyjnych z wykorzystaniem domeny publicznej. Prowadzenie: Karolina Szczepaniak i Aleksandra Czetwertyńska.

18:00 – 18:30

Podwieczorek

18:30 – 19:30

Debata z udziałem artystów - Misi Furtak, Kobasa Laksy i Krzysztofa Golińskiego z kolektywu PanGenerator, na temat ich własnych praktyk twórczych i przetwórczych, znaczenia cudzej twórczości, zasobów historycznych oraz materiałów pochodzących z archiwów, muzeów i innych instytucji w tworzeniu współczesnych dzieł.

19:30 – 20:00

Przerwa

20:00 – 21:00

Spektakl improwizowany Klub Komediowego, który jako inspiracje wykorzysta wybrane materiały z Domeny Publicznej z zasobów FINA i innych instytucji kultury.

Wstęp

Wstęp na całe wydarzenie jest bezpłatny, lecz obowiązują zapisy.  

Osoby, które chcą wziąć udział jedynie w debacie i spektaklu będą mogły odebrać bezpłatną wejściówkę od godziny 18:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@nina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).

Organizatorzy

Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Cyfrowe we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, Wikimedia Polska, Koalicją Otwartej Edukacji, Fundacją Nowoczesna Polska i Creative Commons Polska.

Zobacz również