Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Przestrzelski Andrzej, prawa autorskie: Studio Filmowe "Zebra"
Powrót

Femina | Pisarki na ekrany!

Inspirowany twórczością Buñuela surrealistyczny film Piotra Szulkina jest adaptacją powieści Krystyny Kofty. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z pisarką.
Data
ŚR   24 / 10 / 2018
Godzina
19:00  –  21:15
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Hasło wywoławcze nowego cyklu jest parafrazą znanej zachęty sprzed pół wieku: Piękne dziewczyny na ekrany! Nie odnosi się ona do urody, lecz do potencjału pisarskiego kobiet. Zaledwie ¼ pełnometrażowych filmów fabularnych powstała w ostatnich latach według scenariuszy kobiet, niektóre z nich były adaptacjami i zdobywały ważne nagrody filmowe, jak choćby Pokot według powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych. Obejrzymy adaptacje powieści jako punkt wyjścia do spotkań z pisarkami i rozmów o ich kontakcie z przemysłem filmowym. Filmy te zawsze okazywały się wydarzeniami kulturalnymi, nawet jeśli wywoływały kontrowersje. Zastanowimy się, jak zmieniały się oryginały w toku adaptacji, jak przebiegała współpraca pisarek z filmowcami, co jest przekładalne na język filmu, a co zostaje zawsze własnością literatury. 

Program

Femina, reż. Piotr Szulkin, 1991, 84 minut

Film oparty na motywach powieści Pawilon małych drapieżców i scenariuszu Krystyny Kofty. Dzieło Szulkina to obraz erotyczny i polityczny, z elementami surrealizmu, w którym bohaterka pod nieobecność męża i syna porzuca swą codzienność i odwiedza przeszłość – w podróży i w wyobraźni. Bogna (Hanna Dunowska) doświadcza seksualnych przygód, prześladowana przez widmo Stalina i ducha surowej matki. Czy Femina służy powieściom kobiet? 

Spotkanie

Po projekcji porozmawiamy z Krystyną Koftą o jej współpracy z Piotrem Szulkinem, także przy spektaklu telewizyjnym Pępowina oraz jej innych projektach filmowych. Ponadto tematem spotkania będzie najnowsza publikacja autorki (W szczelinach czasu) oraz miejsce kobiet w kulturze filmowej. 

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również